С чай от билки и дъхава китка посрещат на Еньовден в „Стария Добрич”
08:06, 24 юни 16
25
677
Шрифт:
Пъстър еньовски венец от уханни билки, набрани с много любов от фармацевтите Лили Манова и Веселина Батанова, ще дари здраве и сила на млади и стари.
С чаша ароматен чай и дъхава, омайна китка ще посрещне гостите „еньовата буля“. С много слънчево настроение ще заредят всички присъстващи изпълненията на малките танцьори от ПФТС „Добруджа” с ръководител Стоян Господинов.
Началото на празника е от 10 часа пред аптека „Стария Добрич”.
Етнографът от Регионалния исторически музей Лена Кирилова припомня, че най-дългия ден от годината – 24 юни, народният календар отбелязва с Еньовден. Това е един от най-красивите и щедри празници, скътал в душите на хората почитта към природата и нейната чудодейна сила, надеждата за здраве и берекет, за благополучие в дома и семейството.
Вярва се, че в ранното еньовденско утро от кладенци и реки потича „жива” вода, защото слънцето се е окъпало в тях и всеки трябва да се наплиска за здраве или се отъркаля в росните треви и ливади.
Според традиционните представи в нощта срещу Еньовден звездите „слизат” на земята, целуват билките и тревите и те придобиват магическа, целебна сила, която изчезва с изгрева на слънцето. Затова рано сутринта млади и стари тръгват да берат цветя и билки, „да китят китки”, да правят голям еньовски венец, през който всички се провират за здраве и дълголетие. Eньовски китки се окачат на различни места в дома и се използват през годината за лек. С тях се ръсят болни и здрави, хора и животни, прогонват се зли сили, правят се магии за любов и се гадае за здраве. Според народните вярвания болестите за човека са 77 и половина. За всички има цяр, само за половинката болест още е открит и всеки се надява на този ден да намери вълшебната билка. Точно преди изгрева на слънцето цъфти и приказното цвете разковниче, което притежава силата да лекува нелечими болести и да отваря всички заключени врати.
В тази най-кратка нощ, в потайно време, излизат житомамници и бродници – да „мамят” житото, да го отнесат от една нива на друга. Затова стопанинът сам зажънва нивата в средата или от четирите края, за да я намери житомамницата вече „обрана”.
На Еньовден земята се отваря и там, където има скрито имане, „играе” син пламък. Нощта срещу празника е особено подходяща за гадания, а всички сънища са пророчески. С гадания за здраве, женитба и плодородие е свързан и обичаят „Еньова буля
Добави коментар