Шефът на БНР уволнил Маринкова по поръчка на властта, според защитниците й
12:57, 24 юни 16
25
314
Шрифт:
В групата личат имената на Юлиана Методиева - гл.редактор на „Маргиналия”; Емил Коен - председател на УС на Сдружение за човешки права „Маргиналия”; Петя Владимирова - журналист, в. „Дневник”; Иван Кулеков – писател; Михаил Иванов – физик, и Деян Кюранов - социолог, Център за либерални стратегии. Петицията за подкрепа на Маринкова и за връщането й в ефир е подкрепена пък от множество други известни журналисти, преподаватели и политолози.
"При днешното състояние на българската журналистика, Маринкова се явява големият проблем, това е тъжен факт", заяви Петя Владимирова.
Инициативната група припомни и случаят с прекратяването от „Дойче веле“ на гражданските договори на журналистите Иван Бедров и Еми Барух. След петиция на журналисти обаче, от ръководството на медията са дошли в София да се извинят и са възстановили договорите на двамата. Според подкрепящите Маринкова така трябва да реагира в момента и БНР.
Журналистите изразиха и опасенията си, че това е само първият удари и ще последват следващи.
"Абсолютна всяка власт се опитва да се отърве от критичните гласове, това че у нас по този начин се опитват да се отърват от Лили Маринкова не е новина, а липсата на желание у суверена, обществото, да протестира против това и да упражни своята власт" заяви пък социологът Деня Кюранов.
Журналистите обясниха, че СЕМ са съдействали за среща с Александър Велев, но на изпратеното от инициативната група официално писмо, той четири дни не е отговорил.
„В четвъртък към 18 ч. получихме на електронната поща, в което се казва - колеги, много съм ангажиран, предлагам дати за срещи 12,13 и 14 юли, напишете темите и участниците в срещата“, разказаха защитниците на Маринкова.
Според тях, това писмо означава отказ за среща, тъй като в писмото си са посочили темата на разговор, както и хората, които ще участват.
"Въпросът трябва да бъде решен по същество. Настояваме да се запази в сегашния му вид предаването „Неделя 150" - имаме сериозно основание да се страхуваме, че то ще бъде обезличено и накрая ликвидирано", заявиха още от инициативната група, като потвърдиха, че ще продължат да се борят за възстановяването на Маринкова в БНР.
Добави коментар