Младежки оркестри превземат фестивална Варна
15:39, 24 юни 16 / Култура
25
436
Шрифт:
Концертът на „Камерата Орфика“ е част от основната фестивална програма „Симфонична и камерна музика“. Гастролът е тази вечер от 19 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Солисти са Марио Хосен - цигулка, когото специалистите наричат българския Паганини, Жерар Косе - виола, от Франция и Владимир Косяненко - виола, от Хърватия. Ще бъдат представени творби от Й. С. Бах - Бранденбургски концерт № 6, Кийт Джарет – Концерт за виола и оркестър, Й. С. Бах - Соната за цигулка ми минор BWV 1023 (оркестрация: Оторино Респиги), и Оторино Rеспиги - Антична сюита № 3. Концертът за виола и оркестър от Кийт Джарет ще прозвучи за първи път в България. Кийт Джарет (роден 1945 г.) е сред най-самобитните джазови и класически американски пианисти на нашето време, уникален композитор, чието творчество покорява публиката и в големите, и в малките и незнайни зали по света.
Ансамбълът „Камерата Орфика“ е създаден през 2007 г. в Нов български университет по идея на цигуларя Марио Хосен. В състава са включени брилянтни млади музиканти, получили образованието си в България, по-голямата част от които работят и специализират във водещи музикални центрове като Мадрид, Париж, Виена, Лондон. Забележителен факт е, че музикантите без изключение се връщат в родината си, за да концертират с „Камерата Орфика“. Именно връщането на младите и талантливи хора в България, за да свирят и да се изявяват пред родна публика, е една от основните мисии на състава. Тя се допълва и от идеята за създаването на мащабно културно сътрудничество на творци от балканските държави и за популяризирането на Тракия, известна от древността с уникално си музикално културно наследство.
Мотивиран от Орфей, от енергията на посланието му, оркестърът разнася по света неговото име. Централна роля имат българските изпълнители, подкрепени от австрийски, македонски, гръцки и турски инструменталисти. „Камерата Орфика“ е изключителен пример за международно културно сътрудничество на различни народи от Югоизточна Европа, които създават културен мост към света.
Не напразно наричат Марио Хосен българския Паганини - той е виртуоз от глобална величина. Свири с най-големите оркестри в световните зали, отличаван е с най-престижните награди. Почетен професор е в Нов български университет. Инициатор е на редица международни проекти, подкрепящи млади музиканти. Освен че е създател на „Камерата Орфика“ той е и артистичен директор на международната музикална академия „Орфеус“ във Виена, Австрия. Свири на старинна цигулка „Гуаданини“ от 1749 г., предоставена му от Aвстрийската национална банка.
Жерар Косе е признат за един от най-големите таланти на нашето време като солист и ансамблов изпълнител. Международно признание получава в средата на 70-те години като съосновател и соло виолист в ансамбъла на Пиер Булез „Интерконтемпорен“. С особен интерес към новия репертоар за виола, той осъществява премиерите на десетки творби, написани специално за него.
Добави коментар