Лондончани събират подписка за излизане от Великобритания
21:16, 24 юни 16 / Свят
25
324
Шрифт:
Часове след официалните резултати, според които Великобритания трябва да напусне Съюза, журналистът Джеймс О’Майли започна петиция към кмета на Лондон Садик Кан за отделяне от Англия с хаштаг londependence (от името на града London и думата independence - независимост -- бел. ред.)
“Лондон е международен град и ние искаме да останем в сърцето на Европа. Нека приемем фактите - останалата част от страната не е съгласна с нас. Затова, вместо пасивно агресивно да гласуваме едни срещу други на всички избори, нека направим разводът официален и да се преместим при нашите приятели на континента”, пише той.
С петицията се иска кметът Садик Кан да обяви Лондон за независим и да подаде заявка за членство в ЕС - “дори и членство в Шенгенската зона, но ще си помислим за еврото”. “Кмете Садик”, пише О’Майли, “не предпочитате ли да сте президента Садик?”, пита изкушително той.
Към 21 часа българско време в петък петицията бе събрала почти 70 000 подписа. Пред BBC журналистът уточнява, че всъщност това е “ироничен протест, докато сме унили от резултата” на референдума.
“Идеята може да изглежда невероятна, но всъщност е разисквана от академици. Въпреки че няма ясно изразено и многобройно движение за отделяне, някои икономисти и експерти предричат, че Лондон ще поеме пътя на Сингапур - град-държава, като това, според тях, е ясна възможност, а може би дори и неизбежно”, коментира обществената медия.
С типичното си чувство за хумор британците активно участват в “ироничния протест”. “Един на пет паунда, изкарани от лондончани, се използва, за да бъде финансирана останалата част на Великобритания. Средно Лондон дава между 10 и 20 милиарда паунда на останалата част от държава и не получава нищо в замяна”, коментира един от подписалите се, иронизирайки мотивите на политиците, водили кампания за напускане на Великобритания от ЕС.
“Въпреки че сградата на парламента е в Лондон, жителите на града избират само около 11% от депутатите. Лондончани нямат право на глас как по-голямата част от депутатите биват избрани, но въпреки това трябва да се съобразяват със законите, написани от тях. Лондон няма контрол над границите си, докато е във Великобритания. От 2007 г. насам може хора са придошли в Лондон от останалата част на острова, отколкото от останалата част на света. Независим Лондон ще може да въведе базирана на точки система за мигранти каквато има в Австралия, въпреки че това е ужасна идея. Всъщност ще е по-добре - ще можем да подадем молба за членство в ЕС и Шенген, което ще улесни на свободното придвижване на хора от ЕС към Лондон и ще помогне да запазим разнообразието, от което лондончани са толкова горди”, пише още той.
Добави коментар