Помагат безплатно на ученици в Шумен да изберат професия
06:56, 26 юни 16
25
428
Шрифт:
Освен на място, с помощта на четиримата консултанти , децата могат да се тестват и онлайн чрез електронния Национален портал за кариерно ориентиране на учениците. Попълват въпросници, с помощта на които се преценява какви са интересите, способностите и предпочитанията им.
Тестовете са разработени от български психолози и са обособени в 12 направления, които се изучават в средното училище и в университетите - математика, хуманитарни, природни, технически науки, изкуства, спорт и др.
Попълнените въпросници се изпращат и пристига обратен доклад с анализ на отговорите. Дава се в числена стойност към кое направление детето има най-много интереси. После пък в онлайн системата може да се намери в кой град има паралелка с такъв профил или университет с такава специалност, обясни Димитрова.
Целта е, постъпвайки в образователната система учениците да изградят правилна самооценка, да оценят качествата си и да изберат тази професия, която ще ги удовлетвори. Защото човешкият живот се дели на три периода – игра, учене и труд и от усилията, които вложим във втория , зависи дали ще сме щастливи в работата си.
„Понякога изборът на детето е повлиян. От средата или пък от родителите му, или пък от така наречените фамилни професии. Точно тогава работата на кариерния консултант е много отговорна, защото се налага да се направи компромис между желанията на ученика и тези на членовете на фамилията. Случва се често родителят не познава възможностите на детето си и след теста остават учудени от резултатите му”, коментира Румяна Димитрова.
Много от децата се колебаят в избора си, затова за да е по-лесен, те трябва да осъзнаят своите възможности и потребности и да изберат това, което им допада, съветват консултантите.
Служителите от центъра работят заедно с психолозите и педагогическите съветници от училищата в региона, посещават училищата и правят индивидуални и групови консултации.
Мрежата от 28-те центрове е изградена в цялата страна по проект, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” за периода от 2012-2015 г. През първия етап на проекта са били обхванати 2119 училища и 520 хиляди ученици в страната.
Вторият му етап започна през втория учебен срок на тази година, сега ще се работи и с учениците, застрашени от отпадане от училище и с децата със специални образователни потребности. По проекта, в 42 пилотни училища в страната ще бъдат създадени кариерни центрове. В Шуменско те ще са в едно СОУ и в една Професионална гимназия. Там през новата учебна година ще се работи системно със децата. Идеята е след приключването на проекта, такива центрове да има във всяко училище.
Добави коментар