Полицаи и военни масово се пенсионират
20:39, 12 юли 16 / Политика
25
348
Шрифт:
Тенденцията за постоянно нарастване на желаещите да напуснат системата на МВР и на отбраната започна в началото на 2015 г., когато се заговори за въвеждане на минимална възраст за пенсиониране, която ще се увеличава през следващите години.
От числата в доклада се вижда, че другите два вида пенсии – за стаж и възраст, както и инвалидните, намаляват. В първия случай причината може да се търси, от една страна, в намаляването на броя на населението, а от друга – в лекото покачване на възрастта за пенсиониране, което започна от тази година.
Статистиката показва, че през първите шест месеца на годината са се пенсионирали близо 5700 военни, полицаи, пожарникари и други служители в силовите ведомства. Увеличението на годишна база е с над 220%, а толкова голям брой за такъв период статистиката не е отчитала (най-старите публични данни са към 2012 г.).
Увеличението на новопенсиониралите се служители започна през второто тримесечие на 2015 г., когато стана ясно, че работещите в силовите ведомства ще се пенсионират не само при достигане на 27 години трудов стаж. От 1 януари беше въведено и изискване за минимална възраст от 52 години и 10 месеца, а с всяка следваща година възрастта ще се увеличава с по 2 месеца до достигане на 55 години.
В същото време до 2018 г. действа тригодишен преходен период, през който служителите в силовите ведомства, които вече са изпълнили условието да имат 27 години стаж, 2/3 от който в системата, да се пенсионират, въпреки че не са изпълнили условието за възраст.
На растящия брой подкрепа оказват и друга промяна в Кодекса за социалното осигуряване (КСО), одобрена по предложение на бившия социален министър Ивайло Калфин и екипа му. Тя предвижда пенсионираните служители на специалните ведомства да имат право да останат на работа, въпреки че са се пенсионирали. Така те могат да получават и пенсия, и заплата. Досега служителите от сектор "Сигурност и отбрана" можеха да получат 20-те полагаеми пенсии единствено ако подадат молба за напускане на системата.
Към всичко това влияние вероятно оказват и обсъжданите в парламента промени в Закона за МВР, които предвиждат заплатите при пенсиониране да варират според стажа в системата.
За шест месеца към пенсионната система са се присъединили общо 47 563 души, или с 5.1% по-малко спрямо същия период на 2015 г. Прави впечатление, че през първото полугодие на тази година наследствените пенсии са скочили драстично - те са близо 9000, а увеличението е с внушителните 64% на годишна база. Това е добавка, които преките наследници на починалите получават. При един наследник той получава 50% от полагащата се лична пенсия на починалото осигурено лице. При двама – 75%, а при повече се разпределя 100% от личната пенсия.
Предварителният отчет на НОИ показва, че делът на новоотпуснатите инвалидни пенсии от общия брой на новите пенсии е вече под 30%. Общият брой е паднал с над 9% до 13 954 броя.
Добави коментар