Русенският университет и Селскостопанска академия подписаха договор за сътрудничество
16:24, 25 юли 16
25
516
Шрифт:
На церемонията присъстваха председателят на Общото събрание на Русенския университет – чл.-кор. проф. дтн. Христо Белоев и заместник-ректорите на университета, а от страна на ССА бяха проф. д-р Светла Русева – директор на Института по почвознание и агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“, директорът на Института по земеделие и почвознание „Образцов чифлик“ – Русе, доц. д-р Галина Дякова, проф. дсн Тодор Кертиков – член на ССА и на Института по фуражни култури в Плевен.
Подписаният днес документ определя параметрите на сътрудничество между Русенския университет и Селскостопанската академия с цел повишаване качеството на научноизследователската и приложна дейност и на обучението, свързани с развитието на високотехнологично и конкурентно земеделие.
Екип от Русенския университет и Института по почвознание и агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ – София, под ръководството на чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев и проф. дтн Петър Димитров, създадоха през 2004-2015 година шест почвозащитни технологии за отглеждане на зърнено-житни култури (пшеница и царевица) на наклонен терен, както и система машини за тяхното осъществяване.
Технологиите включват в себе си няколко почвозащитни метода за борба с водната ерозия, уплътняването на почвата и загубата на почвено органично вещество, както и съответните машини за тяхното осъществяване. Тези методи и машини са патентовани и признати за изобретения от Патентното ведомство на Република България.
Методите са прорязване с ходообразуване, вертикално мулчиране и браздооразуване с прорязване и ходообразуване. При тяхното прилагане, напречно на наклона на склона, значително се ограничава водната ерозия на почвата, намалява се уплътняването и се увеличава почвеното органично вещество. От там нараства добивът на пшеница и царевица между 25 и 30%.
Шестте технологии, в които са включени тези методи, са утвърдени от Експертни съвети на Селскостопанска академия като научни продукти за масово внедряване в селското ни стопанство.
Две от технологиите за минимална обработка на почвата при отглеждане на пшеница и царевица на наклонени терени са наградени и със златен медал на Международното селскостопанско изложение АГРА 2009.
Добави коментар