Депутатите не пожелаха да има зам.-главен прокурор за борба с корупцията
18:18, 26 юли 16 / Политика
25
465
Шрифт:
"Ще опитам много стегнато да аргументирам това предложение, направено между първо и второ чете, което е санитарният минимум, необходим за реална и активна реформа на българското правораздаване без конституционна промяна", започна изложението си Кънев.
По думите му той маркира обществените проблеми, на които дава отговор или предпоставка за отговор на такава промяна и на които нищо друго в измененията на Закона за съдебната власт не дава отговор.
На първо място текущото състояние на българската прокуратура. Такава, каквато била по Конституция и по досегашния ЗСВ.
Очевидно било, че в продължение на повече от две десетилетия българската прокуратура трайно и системно не се справяла с разследването на корупционните дела и повдигнато на корупционно обвинения и успешното им прокарване през наказателния процес.
"Не се справя с други по характера си престъпления, извършвани от висши представители на различните държавни власти. Очевидно е, че това се отнася и за тежки престъпления, характерно свързани с политическа протекция, като например контрабандата. Едно от възможните обяснения за това трайно несправяне на българската прокуратура е нейната системна и двустранна политическа зависимост. Както на прокуратурата от политически елити, така и на политическите елити от прокуратурата", посочи Радан Кънев.
Според него е възможно и друго по-прозаично обяснение, с което да приемем, че никога българската прокуратура не е насочвала достатъчно усилия за разследване и противодействие на корекционни престъпления и престъпления, извършвани от висши представители на държавната власт.
"На второ място това предложение дава отговор и на системи проблеми. Не просто на несправяне, а за невъзможност за справяне с подобен тип престъпления, дължащите се преди всичко на липсата на контрол, на неспособността за прочистване и на 100-процентовата йерархизация на българската прокуратура", убеден е лидерът на ДСБ.
Според него е очевидно, че една структура без вътрешни и външни контроли и баланси, не може да осъществява функции по самоконтрол и самопрочистване.
"На трето място вече говорим за по-големите проблеми, свързани с корупцията и другите длъжност престъпления във високите нива на съдебна, изпълнителна и законодалтена власт и публични регулатори. Очиевно е, че прокуратурата в този вариант на оперативна неспособност да се бори с корекционни престъпления и вътрешна невъзможност за самопрочистване не може да изпълни основната си функция", каза още той.
Добави коментар