МОСВ сезира Прокуратурата: Ние сме за инвестиции и развитие на българската икономика, но при спазване на екологичното законодателство
15:27, 12 сеп 16
25
369
Шрифт:
Това заяви днес в Русе зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков на нарочна пресконференция, съвместно с директорът на РИОСВ-Русе инж. Лилия Атанасова.
Припомняме, че в неделя екологичната инспекция в града съобщи, че след извършени извънредни проверки и допълнителни обходи е локализиран източник на неприятни миризми - производствената площадка на „Монтюпе“ ЕООД. Проверките са извършени след сигнали на граждани в кв. „Възраждане“, кв. „Здравец-Изток“ и централните части на града за остри миризми на изгорял бакелит, усетени през последните няколко дни и вечери.
По този повод е организиран и протест на 13 септември, вторник, от 17:30 ч, на площад "Свобода".
Днес обаче Френско-българска търговска и индустриална камара разпространи официално становище, с което категорично се противопоставя на твърденията на РИОСВ - Русе за локализиран източник на неприятни миризми на работната площадка на "Монтюпе" ЕООД.
„Фактите са основателни. Резултатите са ясни. Нарушението е системно. Затова ще бъде сезирана и Прокуратурата, и всички останали институции, които са ангажирани със здравето на хората. Ще бъдат предприети и най-строги санкции за нарушение на българското законодателство“, заяви още зам.-министър Живков.
„В момента колегите са на площадката на „Монтюпе“ и се връчват съответните актове“, поясни инж. Атанасова.
„2014 г. имаме пломбиране на жалузи. Тогава абсолютно незаконно бяха сложени. 2014 г. имуществена санкция на оператора затова, че той не е информирал компетентния орган за каквото и да било да иска да прави на тази площадка. 2015 г. имаме имуществена санкция за превишаване на дебити. Те превишаваха в пъти това, което им беше заложено като дебит. Там вентилацията не работи както трябва и операторът го зне много добре това нещо. 2015 г. имаме санкции за нарушени норми, които с измервания са доказани. Те бяха за продължителен период. Ограничена бе дейността на „Карусел 1“, където главно бяха нарушенията. Това е систематика, но в момента нарушението е в друга посока. Аз не знам след 3-5 дни какво друго нарушение ще има. По какъв друг начин този оператор ще работи, за да си осигури някакъв комфорт вътре и по този начин да създаде на обществото дискомфорт“, отчете още инж. Атанасова.
Тя добави, че 15 са подадените сигнали на 10 септември, а на следващия ден те са 30. Тогава екипите на РИОСВ са били подпомогнати с термовизионна камера от Гранична полиция. С нея ясно са се видели залповите движения на изпусканите отровни вещества, които са описани и надлежно заснети и документирани. На покрива на трето хале на завода за автомобилни части има 108 вентилационни отвора. По думите на инж. Атанасова, точно от там е изпускан букета от въглеводороди, съдържащ феноли, формалдехиди и бензени.
"При процедурата по преразглеждане на комплексното разрешително аз лично ще изисквам на площадката да бъде въведен непрекъснат мониторинг от оператора. Операторът сам ще си плаща за тези измервания, а контролът ще бъде наш", каза още инж. Атанасова.
Очертана бе последователността на мерките, които се вземат - съставяне на акт за констатирани нарушения, ограничителни мерки за затваряне на отворите, стартиране на процедура за преразглеждане на комплексното разрешително, сигнал до прокуратурата за системно замърсяване на въздуха, което може да донесе санкция до 500 000 лева.
Добави коментар