„Робинзон от Сливен“ за 200 години от рождението на първия български художник
16:03, 13 сеп 16 / Култура
25
788
Шрифт:
Изложбата „Робинзон от Сливен“ се открива днес от 17,30ч., в Художествена галерия "Д. Добрович" във връзка с 200 години от рождението на първия български художник с академично образование – Димитър Добрович. С нея художествената галерия в родния град на художника отбелязва юбилея на твореца и предоставя на публиката възможността да се запознае отблизо с творчеството и личността на. В експозицията се представят творбите на Димитър Добрович, част от фонда на галерията. Именно в художествената галерия днес се съхранява и най-голямата сбирка от негови картини, които сега се излагат за пръв път пред публика в своята цялост. Включени произведения от гръцкия, римския и сливенски период наДимитър Добрович– предимно портрети на селяни от околностите на Рим, на негови родственици и видни съграждани, както и множество копия на италиански майстори от епохата Ренесанса и Барока. Изложените произведения дават възможност за един цялостен поглед върху творчеството му. Сред тях са и три от точно датираните негови живописни творби – „Жена със запалена свещ” (1859), копието по картината на Карло Долчи – „Мадоната с Младенеца” (1861) и „Портрет на Цонка Сапунарова” (1899).
Изложбата е придружена от печатно издание, включващо монографичен очерк за сливенския художник, както и пълен каталог на неговите картини съхранявани в сливенската художествена галерия. За по-доброто разбиране на времето и контекста, в който се появяват редица негови творби, авторите привеждат пространен разказ за оформянето на организирания художествен живот в Атина от 30-те и 40-те години на XIX в. Текстът ни дава възможност да се запознаем с интересни факти, свързани с прякото участие на Димитър Добрович в организираните през този период годишни изложби от Кралското училище за изкуства. Особен акцент е поставен организираната в залата на Народното събрание в София изложба през 1893 г., броени седмици след завръщането на художника в България. В придружаващия изложбата каталог, който е с богат илюстративен материал (общо 147 илюстрации), е включена и студия на реставраторката Кристина Белева (Национална галерия, Колекция „Чуждестранно изкуство“), очертаваща реставрационните проблеми в творбите на живописеца, използваните от него технология и материали.
Изданието и изложбата не биха били възможни без приятелската и финансовата подкрепа на „Е. Миролио“ ЕАД, Десислава Танева – Министър на земеделието и храните, инж. Янко Янков – депутат от 43-то Народно събрание от ДПС, Държавно горско стопанство – Сливен ТП на Югоизточно, Държавно предприятие ДП Сливен – инж. Димо Димов, „Монолит“ ООД – инж. Йордан Йорданов, Силви Басева, семейство Марина и Христо Кашински. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Община – Сливен, Общински фонд "Култура"-Сливен, Художествена галерия „Димитър Добрович“ – Сливен.
Добави коментар