„Стоп на геноцида над децата с увреждания!“ заявиха на протест майки в Добрич
14:26, 14 сеп 16
25
397
Шрифт:
„Искаме да има отговорност от страна на държавата, тя да се грижи за всички свои деца и лица с увреждания еднакво, да имаме сигурност, че децата ни ще оцелеят“, каза Мирослава Димитрова. Тя е майка на 9-годишни близнаци, единият от които е с увреждания.
Протестиращите настояват за регистър на всички хора със специални потребности. Подобен регистър, в който пациентите ще бъдат записани със степента на увреждания, ще сложи ред в системата и ще гарантира прозрачност във финансовата подкрепа. Димитрова недоумява как правителството твърди, че в България има 26 000 деца с увреждания, след като няма такъв регистър. „Никой не знае колко сме“, каза Димитрова.
Родителите недоволстват срещу ограничената подкрепа от страна на държавата. Те настояват за адекватно и равно финансово подпомагане на всички семейства, отглеждащи лица с увреждания, независимо от възрастта на увредените лица. По думите на Стела Илиева – майка на десетгодишно момиченце с увреждания, те недоволстват и от факта, че им се налага през определен период от време да обикалят държавните институции в търсене на различни програми за подкрепа и да живеят в постоянен страх.
Протестиращите заявиха, че не ги удовлетворява решението на Министерски съвет да се въведе нов вид помощ за децата с трайни увреждания, като помощта да бъде диференциран в зависимост от степента на увреждането.
„Синът ми сега е на 9 години. Чистичък, добре гледан, усмихнат. Ще получи тези 930 лева, защото има „късмета“ да е с увреждания над 90 %. Но, след 9 години той ще навърши 18 години. Няма да получава 930 лева, а социална пенсия от 129 лева. Питам управляващите с тези 129 лева той ще може ли да си наеме личен асистент, защото майка му не е вечна. Дали ще успее да си наеме такъв асистент, който да се грижи за него, за да изглежда по същия начин – усмихнат и добре изглеждащ“, коментира Мирослава Димитрова.
Когато децата ни навършат 18 години, за нас никой не мисли. Дъщеря ми вече е 20-годишна, а все още ползва инвалидна количка,която получихме през 2002-а, добави Миргюл Зия.
„Искаме пари за бъдещето на децата ни и да не ги делят по възрастова граница, защото те продължават да са деца и след като навършат и 20, и 50 години. Държавата ни унищожава. Как може да делят децата с увреждания на малки и големи. При 100 % нелечима болест с придружител оцеляваме с 200 лева. Това е нечовешко. Ние се чувстваме в затвор в собствената си държава, в собствения си дом“, сподели друга майка.
С протестиращите се срещнаха кметът на Добрич Йордан Йорданов, както и заместникът му по хуманитарни дейности д-р Емилия Баева, за да ги запознаят с хода на изпълнение на проект "Подкрепи ме!".
Добави коментар