Родители на протест в Бургас: Политиците за пореден път се изгавриха с нас

15:14, 14 сеп 16 25 411 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Родители на лица с увреждания се събраха на протест пред сградата на Община Бургас в подкрепа на протеста в столицата. Те отправиха искане за реформа в политиките на държавата спрямо тях. Преди ден правителството увеличи размерът на месечните помощи за деца с увреждания, като я диференцира според степента на увреждането – 930 лева за деца с над 90 % увреждания, за децата с увреждане от 70 % до 90 % - 450 лв., а за тези с между 50 % и 70 % увреждане - 350 лв. на месец.

Според протестиращите родители обаче това далеч не е достатъчно, тъй като те се нуждаят от комплексна грижа и социални услуги. Освен това след навършването на пълнолетие хората с увреждания се оказват със социална пенсия от 130 лв. и еднократна помощ от 80 лева, без потребностите им да се променят на практика.

„Поредната гавра на политиците. Няма как един ден преди националния протест да пишат разни небивалици, че вкарват този законопроект“, заяви една от протестиращите майки.

Родителите отново настояха за електронен регистър, който е обещаван няколко пъти, тъй като чрез него може да се отчете колко хора имат такива потребности.

„Управляващите дори не знаят бройката. Те дадоха една цифра от 26 000 души, но това са деца. А лицата къде са? На децата ще дадат пари. Ами на лицата? Ще им построим крематориум, за да можем да нямаме разходи“, коментира Недялка Гръкова, майка на 22-годишната Таня Гръкова, която страда от Детска церебрална парализа и живее в оковите на инвалидната количка години наред.

Протестиращите поискаха и Закон за личната подкрепа с мотива, че когато получават дадени средства, те могат да управляват. Могат да преценят каква рехабилитация или какво лечение е нужно на децата им. Могат също така да си наемат личен асистент, а самите родители да работят.

„Какво означава думата „подпомагане“. Мое право е аз да получавам заплата. С нищо не съм ощетила тази държава и си плащам данъците. Подпомагат обикновените хора, за да мога да лекувам детето си, а държавата я няма“, каза още Недялка Гръкова.

Тя посочи, че нейното работни място, както и това на останалите родители на лица с увреждания, е у дома, полагайки грижи 24 часа в денонощието.

Протестиращите родители коментираха и това, че е безсмислен този дневник, който ги карат да водят всеки ден.

„За нас това е унижение. Ние трябва да си гледаме децата, а не да си губим времето да пишем в дневника“, бе категоричното становище на родителите.

По техните думи, е унижение и да се носи тази униформа, която се изисква, тъй като не се грижат за чужд човек, а за своите собствени деца. Те настояха управляващите, вместо да влагат пари в дневници и униформи, да се заемат с това да променят законите и да има Закон за личната помощ.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама