Здравко Здравков за протестите в „Младост“: Спекулиране с думички като мораториум е изключително опасно
17:04, 14 сеп 16
25
390
Шрифт:
Арх. Здравков, гражданите на столичния квартал „Младост“ стартираха подписка за местен референдум срещу застрояването върху зелените площи и междублоковите пространства там. Те искат промяна на Общия устройствен план (ОУП) на София и Подробните устройствени планове (ПУП) на район „Младост“, както и обявяването на мораториум върху издаването на разрешения за строеж в района до промяна на ОУП и ПУП. Как ще коментирате техните искания?
В продължение на 8 години ПУП-овете са публични и могат да се видят на сайта на Направление „Архитектура и градоустройство“. При одобряването на тези планове са минали две изключително тежки обществени обсъждания. Взето е мнението както на живущите, така и на собствениците на имоти, които са възстановени в комплекса. Възстановяването на сгради в комплексите, което се проточи през 90-те години и не отчете придадената стойност на тези имоти, създаде въпросното напрежение. Когато вие сте имали земеделска земя, която попада в рамките на този комплекс и се възстановява като земя в регулирания поземлен имот с ток, вода, канал, без да е отчетена придадената стойност, неизбежно се стига до тези конфликти.
Подробните устройствени планове след поредица от преработки към 2009 г. са редуцирали застрояването в комплексите с пъти. В момента около 117 хил. кв. метра територии, които са частни имоти, са резервирани към терените на зелената система. Това са огромни финансови ресурси.
Интересите по отношение на зелените системи са защитени с плановете. Там, където има проблеми със застрояване, което попада в квартална градинка и създава обществено напрежение, разглеждаме всеки случай индивидуално. Но спекулиране с думички като мораториум е изключително опасно. Защото това означава, че в идните години в този комплекс няма да можем да построим нито едно обществено мероприятие, няма да може да се реализира нито една инициатива.
Много добре трябва да си дадем сметка плановете на район „Дружба“, които в продължение на 4 обществени обсъждания и в продължение на 8 години имаше въпросно спиране на строителството, до какво довежда.
Не смятам, че трябва да се провежда мораториум. Трябва да се работи индивидуално с всеки един от имотите, в които има предвидено застрояване, и да се създаде политика по изкупуване на имотите от страна на общината.
Тези имоти, които в момента сме защитили като части от зелената система, също изискват финансов ресурс, който ще дойде от страна на данъкоплатците. Политиката по отчуждаване на имотите трябва да се доведе до край, но тези финансови средства пак трябва да дойдат от нас.
Общият устройствен план подлежи на изменение по системата на транспортната инфраструктура и защита на терените, които са отредени за озеленяване. Когато допуснем ново изработване на подробните устройствени планове, ще отворим „кутията на Пандора“. Всички тези имоти, които са резервирани към зелената система, ще имат право да поискат да бъдат върнати като терени за озеленяване. Да не се окаже след няколко години процедиране на планове, че вместо да имаме 117 хил. кв. метра защитени като части от зелената система, ние сме ги редуцирали до 17 хил. благодарение на отново отворената градоустройствена процедура?
Възможно ли е да бъде спряно строителството в Борисовата градина и да бъдат премахнати намиращите се там паркинги на автокъщи и строителни магазини?
Няма как да се строи в Борисовата градина без подробният устройствен план. Този проект също е публичен. Той е изготвен от проф. Атанас Ковачев. След като бъде изготвен и предаден подробният устройствен план, този план ще бъде представен на публично обсъждане.
Строителство в Борисовата градина няма да има по отношение на плана. Той предвижда премахване на редица от мероприятията, които ги има в момента, като автокъщата на бул. „Драган Цанков“, местене на конната база, освобождаване на парковата среда. Територията на парка се връща отново към парковата си функция. Докато не влезе в сила ПУП, не може да бъде разглеждано каквото и да е строителство и премахване, и дейности на територията на парка.
Да се върнем и на днешното заседание на комисията по архитектура. Столичният общински съвет реши да Ви възложи да създадете работна група, която да изработи дългосрочна визия за развитие на София във връзка с промяната на ОУП на Столичната община. Какви експерти ще предложите в групата?
Нека да го възложат. Очаквам да създам консултативен съвет, при който да съберем достатъчно експерти, които да помогнат за създаването на визия на София, как би изглеждал нашият град към 2035 – 2050 г., за да може той да служи за основа на общия устройствен план.
Изменението на ОУП е свързано със системата на транспорта. Какво по-точно ще обхваща?
Системата на транспорта като гръбнак – железопътният транспорт и метрото ще бъдат основата за промяна на ОУП. На база на тези две най-консервативни системи ще се преразгледат системите на скоростните трамваи и довеждащите транспортни връзки като обслужващи основния поток.
Добави коментар