Във вътрешна комисия от реформата „Бъчварова“ оцеля само Държавното предприятие
18:22, 14 сеп 16 / Политика
25
412
Шрифт:
В новата структура ще бъдат изнесени административните услуги, които предлага МВР. Такива са издаването на документи за самоличност или регистрация на автомобили, като за целта ще бъдат прехвърлени около 1400 служители.
Текстовете бяха гласувани интензивно без дебати и обсъждания. След първия час на заседанието депутатите от БСП напуснаха заседанието, като отправиха обвинения към председателя на комисията, че е сключена сделка между парламентарната група на ГЕРБ и политическото ръководство на МВР.
„По начина, по който препускате през закона, става ясно, че отпадат 70% от предложенията на Бъчварова и вие бързате да приемете закона. Синдикалните организации и опозицията можем да ви кажем едно малко благодаря“, обяви Красимир Янков от БСП, а Атанас Мерджанов допълни, че това ще бъде най-бързо приетият Закон за МВР.
Цветанов отговори, като първо благодари на БСП за участието им при обсъжданията на закона от самото му създаване през февруари т.г. „Вчерашното обсъждане, което направихме и днешното гласуване доказват, че ние имаме еднакви виждания за 80% от текстовете, които приемаме“, оправда се шефът на парламентарната група на ГЕРБ.
Мерджанов неохотно върна комплимента и посочи, че с този закон е било заявено, че няма политическата воля за реформа в МВР.
„Чудех се на каква цена Бъчварова е приела тази своя катастрофа. Очевидно, че цената за разбирателството е да бъде създадено това държавното предприятие. Вашите колеги и вие конкретно имахте опасения за създаването му. Очевидно е направена сделка между парламентарната група на ГЕРБ и политическото ръководство на МВР. Този законопроект, който разглеждаме днес, е създаден само заради държавното предприятие“, убеден е Атанас Мерджанов.
Комисията отхвърли предложенията на Бъчварова, които по-рано тази седмица стана ясно, че така или иначе ще бъдат оттеглени от Министерски съвет. Фундаментът на реформата, който бе застъпван от силовия министър, отпадна от новите прави за дейността на МВР. Така при напускане на системата служителите ще продължат да получават обезщетение от 20 заплати, както досега, вместо предлаганите 12 заплати.
Платеният годишен отпуск остава в размер на 30 дни и няма да бъде намаляван с 5 дни. Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" запазва статута си, вместо да стане изпълнителна агенция към министерството. Статута си запазва и Академията на МВР. Назначенията в системата ще стават лично от министъра, който няма да делегира това правомощие на главния секретар.
За сметка на това ще се увеличат правомощията на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност", а служителите на МВР ще могат да полагат повече от предвидения в закона извънреден труд от 280 часа годишно, но само след тяхно изрично съгласие.
Добави коментар