Кинезитерапевт вдигна на крака бебе, родено 780 грама
09:15, 16 сеп 16
25
603
Шрифт:
Неочаквано за родителите, Влади се появява на белия свят на 6 август 2015 г. в 6-ия месец от бременността на майката. Тежи едва 780 грама и е с висока степен на недоносеност. След като е стабилизиран, Влади е преместен от АГ болницата в Отделението за недоносени в Дома за медико-социални грижи за деца, където прекарва 40 дни. „Д-р Светла Николова, която всеки вторник преглеждаше недоносените бебета, установи, че нашето момче е с прогресираща ретинопатия. Впоследствие му направи три интервенции на очите и ретинопатията бе овладяна. Благодарение на д-р Николова, на професионалната реакция и грижи от страна на екипа в отделението, взехме Влади жив и здрав у дома. Той вижда и към момента няма проблеми със зрението“, обясни майката Яна Йорданова.
„При изписването ни от Отделението за недоносени, д-р Нели Николова, която завежда Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в Дома, ни посъветва да дойдем на консултация, когато бебчо достигне тегло 4 килограма. Така и направихме“, разказа Яна Йорданова. Към този момент Влади вече е на 6 календарни месеца, но развитието му е като на 3-месечно бебе. След преглед и консултация, незабавно с него започва работа, буквално от кота нула, кинезитерапевтът Вержиния Маркарян, която има солиден опит и квалификация. Към този момент детето реално няма никакви умения. В процеса на рехабилитацията – в рамките на две седмици ежемесечно, Влади наваксва изоставането в развитието си. Днес той е на годинка и 1 месец и заедно с Вержиния вече работят върху самостоятелното му прохождане.
Рехабилитационната програма на Влади се актуализира според това какви двигателни навици вече е усвоил. Започнахме с Войта терапия, включихме и Бобат терапия, за да се стимулира неговото пълзене, обясни Вержиния Маркарян. В много отношения, добави тя, детето дори има изпреварващо развитие за възрастта си. Според специалистката е особено важно да се започне максимално рано с рехабилитацията при недоносените деца, при които има риск от изоставане във физическото развитие или има потенциална опасност да получат двигателно увреждане, или увреда на други функции (говор, фина моторика), сензорни, обучителни, когнитивни или поведенчески нарушения и на по-късен етап да оформят церебрална парализа. Ранната интервенция и рехабилитация могат да предотвратят бъдещи дефицити, обясни кинезитерапевтът.
Майката на Влади – Яна Йорданова, съветва родителите, които имат и най-малкото притеснение относно двигателното развитие на детето си, да не се притесняват, а колкото е възможно по-рано да се обърнат към специалистите от Центъра. Телефонният номер за връзка с Вержиния Маркарян е 0898 416 679. Родителите могат да се консултират и с д-р Нели Николова (0887 500 417), ръководител на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация. Престоят, прегледите, консултациите и всички услуги са безплатни.
Добави коментар