Над 2 млн. лева за паметници на Ген. Колев са били одържавени след 9 септември
19:50, 16 сеп 16
25
411
Шрифт:
В Добрич на 7 септември бе официално открит първият паметник на Освободителя на Добруджа, макар това да е третата инициатива за издигането му за близо сто години.
Историята на монумента е почти столетна. Още през септември 1917 г. се създава фонд за „волни пoжертвования“ за издигане на паметник на генерала в София. Изработени са редица проекти за паметника от известни склуптори, сред които Андрей Николов (изработил релефен портрет на генерала, днес съхраняван в Националната художествена галерия), Кирил Тодоров (изработил проекти за бюст и паметник, представящ ген. Колев на кон) и италианеца Арналдо Цоки, автор на паметника на Цар Освободител пред сградата на Народното събрание. През 1942 г. събраните средства достигат 1 842 000 лв. Наложените през Втората световна война ограничения за ползване на бронза обаче отлагат издигането на паметника.
След връщането на Южна Добруджа към България в Добрич се възстановяват структурите на запасното воинство. То подкрепя инициатора за възраждане идеята за издигане паметник на героя от Първата световна война - полк. Петър Добрев. Решено е монументът да се издигне не в София, а в Добрич - център на Южна Добруджа. Така с подкрепата на Община град Добрич се създава Фонд "Построяване на паметник на ген. Иван Колев". Дейни участници по набиране на средства са ген. Тодор Кантарджиев, добричките 8-и конен полк и 46-и пехотен полк, гимназия "Цар Борис III" и прогимназия "Райко Цончев". Организират се театрални представления и вечерники с благотворителна цел, много граждани даряват пари, получени като подарък за рождени и имени дни. Селските кметове от общината също организират дарителска дейност. Налице са стотици частни дарители. Така заедно със събраните до 1942 г. средства Фондът разполага с 2 191 000 лв. в края на 1943 г.
Политическият преврат от 9 септември1944 г. променя обществено-политическата система. Новата власт заклеймява името на ген. Иван Колев поради победните боеве, които е водил в Добруджа срещу руската армия. Със Заповед № 4098/1.XII.1944 г. на Антон Югов Съюзът на запасните офицери е закрит, защото според новата власт той представлява "фашизирана структура". Събраните средства за паметника на ген. Колев са иззети от държавата.
Георги Чунчуков споделя, че, според доклада „Военните паметници – съхранението на националната памет като приоритет на МО“, представен на национална работна среща под наслов „Опазване и поддържане на военните паметници“, състояла се в София на 11 април 2006 г. в ЦВК и на семинар в Областна администрация в Добрич на 26 септември 2006 г. парите от двете инициативи /национална и регионална/, както и парите на всички други подобни фондове в България, общо около 10 млн. лв., след 9 септември 1944 г., са одържавени. Според документа, те са „разпределени за други нужди“. Според неофициална информация, тези други нужди са изграждане на паметници на партизани и на Червената армия, споделя Чунчуков. И допълва, че първият паметник на Червената армия, издигнат през 1948 г. е именно в Добрич.
Така за сто години бяха издигнати само барелефи и бюст-паметници на генерала , а паметникът стана факт едва 100 години след епичните боеве за освобождението на Добрич през септември 1916 г.
Добави коментар