Над 2 млн. лева за паметници на Ген. Колев са били одържавени след 9 септември

19:50, 16 сеп 16 25 411 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Над  2 млн. лева, събирани в рамките на две инициативи за изграждане на паметник на генерал Иван Колев, са били одържавени след 9 септември 1944 година. Според непотвърдена информация, те са използвани за издигане на паметници на партизани и на Съветската армия. Това коментира пред Topnovini.bg Георги Чунчуков – член на Управителния съвет на Сдружението за изграждане на паметник на ген. Иван Колев.

В Добрич на 7 септември бе официално открит първият паметник на Освободителя на Добруджа, макар това да е третата инициатива за издигането му за близо сто години.

Историята на монумента е почти столетна. Още през септември 1917 г. се създава фонд за „волни пoжертвования“ за издигане на паметник на генерала в София. Изработени са редица проекти за паметника от известни склуптори, сред които Андрей Николов (изработил релефен портрет на генерала, днес съхраняван в Националната художествена галерия), Кирил Тодоров (изработил проекти за бюст и паметник, представящ ген. Колев на кон) и италианеца Арналдо Цоки, автор на паметника на Цар Освободител пред сградата на Народното събрание. През 1942 г. събраните средства достигат 1 842 000 лв. Наложените през Втората световна война ограничения за ползване на бронза обаче отлагат издигането на паметника.

След връщането на Южна Добруджа към България в Добрич се възстановяват структурите на запасното воинство. То подкрепя инициатора за възраждане идеята за издигане паметник на героя от Първата световна война - полк. Петър Добрев. Решено е монументът да се издигне не в София, а в Добрич - център на Южна Добруджа. Така с подкрепата на Община град Добрич се създава Фонд "Построяване на паметник на ген. Иван Колев". Дейни участници по набиране на средства са ген. Тодор Кантарджиев, добричките 8-и конен полк и 46-и пехотен полк, гимназия "Цар Борис III" и прогимназия "Райко Цончев". Организират се театрални представления и вечерники с благотворителна цел, много граждани даряват пари, получени като подарък за рождени и имени дни. Селските кметове от общината също организират дарителска дейност. Налице са стотици частни дарители. Така заедно със събраните до 1942 г. средства Фондът разполага с 2 191 000 лв. в края на 1943 г.

Политическият преврат от 9 септември1944 г. променя обществено-политическата система. Новата власт заклеймява името на ген. Иван Колев поради победните боеве, които е водил в Добруджа срещу руската армия. Със Заповед № 4098/1.XII.1944 г. на Антон Югов Съюзът на запасните офицери е закрит, защото според новата власт той представлява "фашизирана структура". Събраните средства за паметника на ген. Колев са иззети от държавата.

Георги Чунчуков споделя, че, според доклада „Военните паметници – съхранението на националната памет като приоритет на МО“, представен на национална работна среща под наслов „Опазване и поддържане на военните паметници“, състояла се в София на 11 април 2006 г. в ЦВК и на семинар в Областна администрация в Добрич на 26 септември 2006 г. парите от двете инициативи /национална и регионална/, както и парите на всички други подобни фондове в България, общо около 10 млн. лв., след 9 септември 1944 г., са одържавени. Според документа, те са „разпределени за други нужди“. Според неофициална информация, тези други нужди са изграждане на паметници на партизани и на Червената армия, споделя Чунчуков. И допълва, че първият паметник на Червената армия, издигнат през 1948 г. е именно в Добрич.

Така за сто години бяха издигнати само барелефи и бюст-паметници на генерала , а паметникът стана факт едва 100 години след епичните боеве за освобождението на Добрич през септември 1916 г.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама