От „Пътна полиция“ алармират за недостиг на мобилни камери в област Добрич

19:10, 19 сеп 16 25 574 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
 Занижен е контролът на движението по пътищата в област Добрич поради недостига на мобилни устройства. Това бе отчетено на проведеното днес под председателството на областния управител Детелина Николова заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. На него бяха обсъдени конкретни идеи и мероприятия за отбелязване на Европейския ден без загинали на пътя - 21 септември 2016 г. Всички участници предварително бяха направили своите предложения в указания от Областния управител срок.

От сектор „Пътна полиция“ информираха, че през настоящата година се запазва тенденцията за увеличаване  броя на настъпилите тежки пътно-транспортни произшествия и последиците от тях и влошаване на обстановката по  безопасност на движението. Отчита се увеличение на тежките катастрофи с 6, на убитите – с трима,и на ранените - със 17. От началото на годината до 31-ви август на територията на областта са регистрирани 102 тежки пътнотранспортни произшествия. В тях 130 са ранените граждани, убитите – 14. В сравнение със същия период на 2015 година се отчита увеличение на тежките ПТП, също на жертвите и на пострадалите хора.

През годината влошаване на обстановката по безопасност на движениието има на територията на Второ РУ–Добрич, Генерал Тошево, Каварна, Албена и Шабла. Основната  причина за влошените резултати следва да се търси в занижения контрол на скоростните режими по основните  пътища на територията на областта, поради липсата на недостатъчен брой на мобилни системи за нарушения на правилата за движение или други технически средства за контрол скоростта, посочват от „Пътна полиция“. Към момента с две такива автоматизирани системи за контрол разполага сектор „Пътна полиция”, а районните управления в  Балчик, Каварна и Генерал Тошево – по едно. През годината част от тях са били технически неизправни, т.е. в голяма част от територията на област Добрич не се извършва контрол на скоростните режими.  

Отчетено беше също, че се запазва високият дял на ударите на моторни превозни средства в неподвижно препятствие  –  крайпътно съоръжение, дърво, стълб и др. Причините за тях са основно несъобразената и превишена скорост, отклоняване на вниманието, употребата на алкохол, лоши пътни условия. Голям е делът на случаите, когато граждани са пострадали, защото не са ползвали обезопасителни средства. От 14 загинали, 12 не са ползвали такива средства. Най-много произшествия в областта настъпват в интервала между 18,00 и 20,00 часа. Тази година с най-много тежки катастрофи е месец юли.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама