В Североизточния район се работи по проекти на стойност над 115 млн. лв.
14:03, 04 окт 16
25
456
Шрифт:
Данните бяха оповестени днес по време на редовно съвместно заседание на Регионалния съвет за развитие и Регионалния координационен комитет към Регионалния съвет за развитие в Североизточен район.
Това съобщиха от пресцентъра на Областна управа в Шумен.
По време на заседанието кметът на Шумен Любомир Христов бе избран за зам. председател на Регионалния съвет за развитие в Североизточен район.
Мандатът на Христов е до края на тази година.
На срещата представителите на управляващите органи (УО) на оперативните програми (ОП) 2014-2020 в РКК запознаха членовете на РСР в СИР с актуална информация, относно възможностите за кандидатстване по предстоящи за отваряне до края на 2016 г. процедури по съответните Оперативни програми.
На заседанието бяха избрани и представители на РСР в СИР в създадения Комитет за координация на подхода „Водено от общностите местно развитие“, който ще има за цел да определя правила за координация между УО на ОП и местните инициативни групи, в това число и местните инициативни рибарски групи през програмния период 2014-2020 г.
Съвместното заседание на структурите се проведе в конферентната зала на Административно-информационния център „Кьошкове“.
С право да гласуват и вземат решения присъстваха 27 членове на РСР и 14 членове на РКК. Съгласно Закона за регионалното развитие (ЗРР), в състава на двата органа са включени представители на 12 министерства, областните управители и представители на общините от четирите области на Североизточен район, представители на организациите на работодателите, работниците и служителите на национално равнище, представители на Управляващите органи (УО) на Оперативните програми (ОП), съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), представителите на РСР в СИР в Комитетите за наблюдение на съответните ОП, както и представител на Централното координационно звено в Администрацията на Министерския съвет.
Заседанието бе открито и ръководено от областния управител на Шумен Донка Иванова, която е и председател на РСР и РКК в СИР с мандат до края на тази година.
Членовете на РСР в СИР приеха Годишната индикативна програма за дейността на Съвета през 2017 г. Проектът на Програмата е разработен от Секретариата на РСР в СИР и е съгласуван с областните управители на четирите области от района. Необходимите средства за изпълнение на заложените в Програмата приоритетни дейности са предвидени в проектобюджетите за 2017 г. на Областните администрации във Варна и Търговище, чиито областни управители ще председателстват Съвета през 2017 г.
Представител на Националния център за териториално развитие – София запозна присъстващите с проекта на Наредбата за условията, реда и сроковете за изготвяне, съгласуване, приемане, актуализиране и изпълнение на концепцията и схемите за пространствено развитие, предвидени по чл. 7 “б-г“ от ЗРР. Документите за пространствено развитие - Националната концепция за пространствено развитие, Регионалната схема за пространствено развитие за район от ниво 2 и Регионалната схема за пространствено развитие за район от ниво 3 (област) ще се разработват в строга последователност и йерархична съподчиненост помежду си и ще са обвързани с документите за регионално развитие по чл. 9 от ЗРР, с действащите национални и регионални секторни стратегически документи, както и с макрорегионалните стратегии на Европейския съюз.
По време на заседанието бяха разгледани теми, свързани с представянето и обсъждането на актуални законови и стратегически документи, програми и проекти, касаещи развитието на професионалното образование в страната, в т.ч. в Североизточен район. Предвид значимостта на сектора на професионалното образование и обучение за развитието на района, за включване в работата на заседанието бяха отправени покани до заместник-министъра на образованието и науката – Диян Стаматов, началниците на регионалните управления по образование, регионалните отдели за управление на проекти в Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” при Министерството на образованието и науката, ръководителите на регионалните служби по заетостта във Варна и Русе, представителя на сдружение „Форум Гражданско участие“ и директори на училища с различна професионалнa насоченост от четирите области в Североизточен район, които споделиха приложени иновативни подходи и добри практики, както и резултати от тях, в потвърждение на значимостта на професионалното образование за развитието на ключови за района икономически сектори.
Във връзка с продължаващата инициатива за споделяне на добри практики и реализиране на общи идеи между Регионалните съвети за развитие в районите от ниво 2 и значимостта на сектора на професионалното образование за развитието не само на Североизточен район, но и на останалите български региони и на страната като цяло, за участие в заседанието и обсъждане на съвместни целенасочени действия в подкрепа на този приоритетен сектор, бяха поканени областните управители на областите Русе и Ямбол, председателстващи РСР в Северен централен и Югоизточен райони, както и секретарите на двата съвета.
Присъстващите бяха запознати с новата законова рамка за образованието в Република България и със стратегически документи за развитието на професионалното образование и обучение, в т.ч., с актуалния проект „Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото ДОМИНО - швейцарска подкрепа за въвеждане принципите на дуалното обучение в българската образователна система“. Oпит по прилагане на Проекта „ДОМИНО” споделиха представителите на Професионалната гимназия по туризъм „Пейо Яворов“ в Добрич и на Професионалната гимназия по туризъм и хранително-вкусови технологии „Алеко Константинов“ в Търговище. Представени бяха и резултатите от два успешно реализирани проекта: „Професионалното образование в Професионална гимназия по селско стопанство "Земя" – Провадия - по-близо до бизнеса” и Моята бъдеща професия в нашия град” на Професионална гимназия по механотехника, електроника, телекомуникации и транспорт „Христо Ботев” – Шумен, финансирани съответно по схемите за безвъзмездна финансова помощ "Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите" и „Училищни и студентски практики”, в рамките на ОП „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г. В хода на дискусията бяха изразени компетентни становища и полезни мнения относно развитието на професионалното образование в Североизточен район.
Останалите теми от дневния ред на заседанието бяха свързани с регламентираните функции на РСР и РКК в СИР за регионална координация по изпълнението на ОП, съфинансирани от ЕСИФ. Актуализирани бяха Вътрешните правила за работа на РКК към РСР в СИР във връзка с влезлите в сила промени в законодателството за регионалното развитие – закона и правилника за неговото прилагане и включването на нови ОП, както и във връзка с промени в УО или в наименованията на някои от ОП, определени за настоящия програмен период.
В съответствие с нормативно регламентираната регионална координация на РСР в СИР при изпълнението на ОП, съфинансирани от ЕСИФ и оказващи социално-икономическо въздействие върху развитието на района, Секретарят на Съвета докладва обобщена информация за първото шестмесечие на 2016 г. Информацията е подготвена от Секретариата въз основа на представени справки от всички Управляващи органи на ОП.
Последни новини

През великденските празници работното време на магазините на А1 ще бъде променено
19:05, 18 апр 25 / А1
Благословени Великденски празници!
08:04, 18 апр 25 / Idealisti
Как да изберете подходяща агенция за дигитален маркетинг за вашия бизнес
06:50, 17 апр 25 / Свят
Добави коментар