Валидираха марка и отдадоха чест на 100-годишнината от химна "Велик е нашият войник"
16:31, 07 окт 16
25
467
Шрифт:
„Всички ние тук стъпваме по земята на една велика долина, изпъстрена с много красота и ухание на българската роза, но и долина, пропита с кръвта на нашите войници, на нашите герои, паднали на Шипка и Шейново, водили войни винаги с много сила и амбиция като 23-ти пехотен Шипченски полк.“, каза тя в приветствието си по време на тържественото честване.
Военният празник събра в Града на розите представители на висшето военно ръководство на страната, на водещите звена в духовенството, областните и общински институции на региона, на много военно - патриотични съюзи в България.
Празничната програма започна от учебен център „Тюлбето“, с демонстрации на съвместни действия на органите на МВР и Министерството на отбраната при антитерористични операции, за да продължи кулминационните си минути в центъра на Казанлък.
Дарена реплика на Самарското знаме бе благословена пред Дома на културата „Арсенал“ от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, наместник на овакантения Старозагорски престол и казанлъшки духовници.
Експозе на тема „Бойният път на 23 пехотен Шипченски полк и бойният марш „Велик е нашият войник“ представи генерал- майор Тодор Дочев – началник на Военна академия „Георги Сава Раковски“.
Началникът на отбраната генерал Константин Попов връчи на Галина Стоянова символична урна, във формата на гилза, с пръст от паметния връх Каймакчалан, от където наскоро се е завърнала делегация, водена от ген. Попов. „Надявам се тази гилза да намери своето място в бъдещия паметник!“, каза ген. Попов.
Като признателност за оказаната чест и успешната съвместна работа кметът на общината връчи почетния знак на Казанлък на генерал Константин Попов и на командира на 61-ва Стрямска бригада бригаден генерал Груди Ангелов.
В приветствието си към гостите на празника Галина Стоянова припомни за създаването на Инициативния комитет за изграждане на паметник на химна на 23-ти пехотен Шипченски полк, по идея на един от полковите потомци – проф. Генчо Начев. Много от членовете на Инициативния комитет бяха в залата на Културния дом: д-р Добромир Тотев, постоянен секретар на Министерство на отбраната, вицеадмирал Пламен Манушев, ген. Михо Михов, председател на Комисията по отбрана в Народното събрание и много други военни и родолюбиви българи.
С кратко експозе за символите на паметника, който ще бъде втори по рода си в света, посветен на песен, след френската „Марсилеза“, авторът на проекта – художникът Таня Узунова показа и макет на бъдещия монумент.
Гостите в залата станаха свидетели на първата по рода си процедура в Казанлък – тази, по валидиране на юбилейна пощенска марка, посветена на 100-годишнината от създаването на бойния марш „Велик е нашият войник“.
Последни новини

През великденските празници работното време на магазините на А1 ще бъде променено
19:05, 18 апр 25 / А1
Благословени Великденски празници!
08:04, 18 апр 25 / Idealisti
Как да изберете подходяща агенция за дигитален маркетинг за вашия бизнес
06:50, 17 апр 25 / Свят
Добави коментар