Втори фестивал на китайската култура се провежда в Русе
18:41, 24 ное 16 / Култура
25
419
Шрифт:
В програмата са включени изпълнения на китайски песни и танци, презентации, тайчи софтбол, ушу демонстрации, китайско модно шоу и др. Хорът на Русенския университет с диригент д-р Петя Стефанова изпълни "Песен на младостта", а традиционен китайски танц бе показан пред публиката от участниците в танцов състав "Хармония" към университета. Китайката Li Xiangdong изпълни на български песента „Я, кажи ми, облаче ле бяло", а Моника Карагенова изпя на китайски "Облак в родния град", чийто текст носи същото послание както българската песен.
По-рано през деня в университета бе открита и класна стая "Конфуции", където студенти ще провеждат часовете си по китайски език. Стаята е оборудвана от институт "Конфуций" - София, и бе открита от директорите на института проф. Гъ Джъцян и доц. Аксиния Колева, ректора на Русенския университет – проф. Велизара Пенчева и председателя на Общото събрание и председател на Общинския съвет – чл.-кор. проф. Христо Белоев и представители на посолството на Китайската народна република.
Проф. Пенчева изтъкна, че залата дава възможност на всички над 9000 студенти в университета да се докоснат както до езика, така и до културата на Китай. Библиотеката, която е с над 1000 тома литература, учебни помагала и интерактивни материали, може да се използва и от гражданите на Русе, добави ректорът.
Връзките между България и Китай се засилват и сме щастливи, че това е четвъртата класна стая, която институт „Конфуций“-София открива в страната. Подобни зали има не само в университети, а и в средни училища, каза доц. Колева.
Обучението по китайски в Русенския университет е от 4 години, като за преподавателите, които влизат в аудиториите, езикът е роден. В момента китайски език учат повече от 20 студенти в направление Политически науки.
Освен като обучителен център по китайски език, зала „Конфуций“ ще се използва и като „мост“ между китайската и българската култура, каквато е и една от основните задачи, изпълнявани от Институт „Конфуций“- София. Директорите на института проф. Гъ Джъцян и доц. Аксиния Колева получиха Кристалния знак на Русенския университет, а специална грамота за приноса си в създаването на залата получи преподавателката по китайски във висшето училище Хонг Хайдзю.
Добави коментар