Децата на иракските бежанци са настанени временно в социални заведения в Добрич
20:40, 13 дек 16
25
619
Шрифт:
Директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ Ирена Баирова обясни, че децата са настанени в ДМСГД и ЦНСТ с прокурорско решение. Тя посочи, че Законът за убежището и бежанците указва реда, по който се настаняват децата в такива случаи. Прокуратурата е тази, която решава къде да бъдат настанени децата, докато трае съдебното производство срещу родителите, обясни тя. Тъй като в Генерал Тошево няма такава социална услуга, децата са настанени в Добрич.
Първоначално те са били заведени в Центъра за спешна медицинска помощ в Генерал Тошево, където са прегледани от лекар. Две от децата са били откарани в Спешния център в Добрич и по-късно приети в педиатричното отделение на болницата със съмнения за бронхит. Майките им обаче не се съгласили децата да останат в МБАЛ. Затова те са настанени в социалните институции, където също са им били извършени медицински прегледи. Те ще останат там временно докато съдът се произнесе с решение по обвинението срещу техните родители.
От Община Добрич, която ръководи социалната услуга Център за настаняване от семеен тип, обясниха, че осем от децата - на възраст от 3 до 15 години, са настанени временно в ЦНСТ. Там те са в две самостоятелни стаи. Децата са в добро здравословно състояние. Те ще останат там до приключване на наказателното производство срещу родителите. Веднага след това ще бъдат прехвърлени в съответния бежански център, увериха от Общината.
Последни новини

А1 отбелязва своята 30-годишнина със специални филмови предложения
16:54, 17 сеп 25 / А1
А1 с нова възможност за дарение през Моят А1
15:57, 16 сеп 25 / А1
А1 и НАПГ зарадваха близо 300 деца от приемни семейства с нови раници и учебни помагала за старта на учебната година
17:50, 15 сеп 25 / А1
Добави коментар