Откриха паметна плоча на революционера Петър Енчев

12:29, 14 дек 16 25 542 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Паметна плоча на революционера и общественика Петър Енчев откриха днес кметът на Варна Иван Портних и художникът Венелин Иванов. Тя е поставена върху фасадата на къщата – паметник на културата, в която той е живял – на бул. „Сливница“ № 38.  Събитието е по повод 160-годишнината от рождението на възрожденеца.  

„Откриването на плочата е част от програмата на Община Варна за възраждане на културно-историческото наследство на нашия град“, заяви Антония Йовчева, директор на дирекция „Култура и духовно развитие“. Подробности за личността и делата на Петър Енчев споделиха Кольо Хубенов, уредник към Музея на Възраждането, и Деси Енчева, правнучка на общественика.

„Ще Ви кажа кое е важно за мен. Петър Енчев е бил баща на пет деца. Всички са учили в чужбина, но са се върнали в нашата държава и са дали начало на изключително високи позиции с високото си образование. Той е повтарял през цялото време – колкото езика знаете, толкова пъти сте човеци и имате право  на избор. Човек трябва да има право на избор. Това е Петър Енчев за мен“, каза тя. На тържеството присъстваха Коста Базитов, зам.-кмет, Николай Савов – краевед, музейни работници.

„Тази паметна плоча е поредна стъпка в посока на усилията ни за съхраняване на историческата ни памет. Считам, че това е наш дълг, затова сме длъжни да работим още по-активно. Поздравявам фамилия Енчеви за начина, по който опазват наследството на Петър Енчев, включително и за доброто стопанисване на тази сграда, която е паметник на културата“, каза кметът Иван Портних. По-късно той разгледа дома на видния варненец и се подписа в почетната книга. Амбицията на наследниците e да направят музей, в който да представят живота и делата на своя предшественик.

Петър Енчев е роден на 29.06.1855 г. в Тулча (дн. Румъния). Получава много добро образование в Болгардската гимназия и Тодор-Минковия пансион в гр. Николаев, Русия. Тогава се запознава с Иван Вазов, Стефан Стамболов, Панайот Волов. По-късно с Волов стават учители в Шумен, но поради проблеми с местната власт са арестувани и по-късно принудени да избягат отвъд Дунава. Там взима активно участие във възстановяването на БРЦК и в основаването на БЦБО в Букурещ (1876 г.). Участва в сраженията при Гредетин и Алексинеци по време на Сръбско-турската война от 1876 г. След Освобождението Петър Енчев се включва в движение за Съединението на България. Работи активно и в обществения живот във Варна -  през 1888 г. става директор на Варненския клон на БНБ, сред основателите е на „Българското параходно дружество в Черно море“ и „Варненското археологическо дружество“.  Умира във Варна през 1922 г.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама