Шефът на ВКС Лозан Панов: Думата на 2016-а е "реформа"
11:25, 17 дек 16
25
337
Шрифт:
"След реформата въздействието на политиката върху съдебната система за съжаление продължава", допълни председателят на ВКС.
Той посочи, че след промените в съдебния състав на съдийската колегия на ВСС, който е от 12 члена, само шестима са магистрати съдии. "Очевидно е, че съдиите нямат мнозинство в органа, който избира председателите на съдилища; който има значение за кариерното израстване на съдиите; който има роля за дисциплинарните производства срещу съдиите. В този смисъл смятам, че политическото влияние съществува", каза Панов. Той каза, че фактите, случили се след тази промяна, са го доказали и даде пример с "онзи прословут есемес" от началото на годината.
Големият брой членове на ВСС, избирани от парламента, е нещо, което "куца в Конституцията", коментира председателят на ВКС Лозан Панов.
"И това е единият път, който може да се поеме за реформи в Конституцията. Но при условие, че преди около година Конституцията е променена, нали разбирате колко трудно е сега отново тази тема да бъде на дневен ред. И отново да се убеждаваме защо политическата квота трябва да бъде по-малка отколкото професионалната. Аз не съм против политическа квота, защото ние, магистратите имаме риска да се капсулира една такава система и погледът отвън на системата на експерти, добри професионалисти ще бъде полезен, но политическата квота, да я наречем обществената квота не би следвало да бъде по-голяма от професионалната", каза той.
По думите на Панов причината да има ниско доверие във ВСС е в самите кадровици и „донякъде недобре обясняваме съдебните актове, а това е материя, която е непозната на хората“.
За скандала „Яневагейт“ той коментира: "Гледам достатъчно критично, защото това не са две каки, това не са две дами, които си говорят някъде в магазин за козметика или на пазара. Това са двама магистрати, единият от които ръководи - бивш ръководител - най-големия окръжен съд, а другият - съдия, който пък, както знаете, имаше проблеми с дело, за което дори посланик на чужда държава сигнализира".
Според него акцентът от разговорите е съдържанието, а не толкова, че са незаконно записани.
„На никого не му се иска това, което прозира от съдържанието, да е истина. Защото, ако съдържанието ни подсказва нещо, то е, че под привидното се крие нещо по-различно, нещо стои под повърхността", каза Панов.
Добави коментар