Градинката с часовниковата кула и болницата в Разград са сред местата с наднормен шум
08:14, 18 дек 16
25
540
Шрифт:
Здравните експерти са провели измервания на шумовите нива в 15 стационарни пункта за мониторинг на уличния шум.
Анализът на получените резултати показва, че не са установени средни стойности на шума в диапазоните над 82, 78-82 и 73-77 децибела, на нито един пункт на територията на Разград.
През 2016 г. на пунктовете хотел «Централ», СОУ «Христо Ботев» и ОУ «Отец Паисий» не са регистрирани промени в средните стойности на измерените средни дневни еквивалентни нива на шума спрямо 2015 г.
В шест пункта средните стойности на измерените средни дневни еквивалентни нива на шума са по-високи спрямо предходната година. Повишението е с един децибел за пунктове Държавен архив, Военно окръжие и Парк ж. к. “Орел”, повишението е с два децибела за пунктове ж. к. “Орел” срещу бл. №19 и Дом за стари хора с отделение за лежащо болни, и повишението е с 4 децибела за пункт ЦДГ №7 “Васил Левски”.
По-ниски стойности на шума в сравнение с 2015 г. са регистрирани в шест пункта - Блок “Ягода”, Дом на техниката, ул. “Цар Симеон” №5, ПС “Водна централа”, ул. “Свети Климент” №100 и МБАЛ “Св. Иван Рилски”, ул. “Коста Петров” №2, централен вход, като понижението е с един децибел. За пункт Градска градинка с часовникова кула /фонтан/ понижението е с два децибела.
Резултатите от измерванията показват, че в 14 пункта от всичките 15 средните шумови нива превишават граничните стойности.
Изводите от измерванията сочат, че се запазва тенденцията на високи шумови замърсявания на територии, подлежащи на въздействието на интензивен автомобилен трафик, които са в близост или са разположени в жилищни райони. Основният шумов фон се създава от автомобилите – леки и товарни, и тези на масовият градски транспорт, се посочва в доклада.
С цел създаване на благоприятна и здравословна акустична среда е необходимо прилагането на разнообразни архитектурно-градоустройствени, хигиенни/технически, организационни, пътнотранспортни, лесозащитни и др. мероприятия от всички заинтересовани страни, препоръчват експертите.
Според община Разград, констатираната в доклада акустична обстановка се дължи на увеличаващия се брой МПС и интензивен трафик на автомобили; съществуващото градоустройствено планиране, включително неефективна транспортно комуникационна система; неефективна схема на обществения градски транспорт; ограниченото ползване на алтернативните начини на придвижване – обществен транспорт, велосипед, ходене пеш; застрояване на терени, разположени около шумни улици и булеварди; липса на шумозащитни екрани; разполагане на жилищни и обществени сгради до локални и транспортни източници на шум и експлоатация на шумни транспортни средства.
За намаляване на шумовото натоварване на гр. Разград, през 2016г. община Разград е предприела следните мерки: ограничаване на скоростта на движение по улиците с интензивен автомобилен трафик, чрез поставяне на пътни знаци; поддържане в добро състояние на уличната мрежа, чрез възстановяване на увредените участъци и преасфалтиране на улици; осъществяване на постоянен контрол за спазване изискванията на Наредба №1 за обществения ред в населените места на община Разград и Наредба №12 за организация на движението по общинските пътища и улици на територията на община Разград; поддържане в добро състояние на велоалеите, обществените зелени площи и дълготрайната декоративна дървесна растителност и ограничаване движението на транзитни и тежкотоварни МПС през гр.Разград, като същите се пренасочват към околовръстни пътища и улици извън централната градска част и жилищните квартали.
Добави коментар