Отчетът на МОН: 52 пресконференции, 653 прессъобщения и най-мащабната реформа от 1990-а

15:20, 22 дек 16 25 395 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Образованието е ресор с огромна нужда от реформи и това беше ясно още при създаването на правителството. Заедно с моя предшественик проф. Тодор Танев поехме Министерството на образованието и науката по време на най-мащабната образователна реформа от 1990-та насам. През изминалата година в МОН имаше изключително сериозна концентрация на задачи по всички линии – предучилищно, училищно и висше образование, наука и новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” (ОПНОИР).

Това заяви министърът на образованието в оставка Меглена Кунева при представянето на отчета за свършената работа в министерството по време на мандата. Документът можете да откриете на страницата на МОН, раздел „Стратегии и политики/Стратегически документи“.

Проведохме обучения на 24 хиляди учители, които преподават в I и V клас, уточни Кунева. Изготвихме и утвърдихме учебните програми за първите класове, в които влиза реформата, намирайки подходящия баланс между патриотичното възпитание, гражданското образование и уменията на XXI век. Справихме се със ситуацията с учебниците и на 15 септември учениците в V клас имаха нови учебници по история, припомни министърът.

Няма успешен образователен модел, в която и да е държава, където учителят да не е в центъра на вниманието на властите, каза министърът. За да имаме добра образователна система, трябва да върнем авторитета и да подобрим статута на българския преподавател в училище, каза тя. По думите й този ангажимент е проличал и през бюджета за 2017 година, в който е постигнато най-високото увеличение на учителските заплати.

Върнахме темата за професионалното образование. То е нужно на българската икономика и по това спор няма, каза вицепремиерът. Като такива успешни примери Кунева посочи Образователно-индустриалния борд в Пловдив с Икономическа зона Тракия и споразумението за професия „приложен програмист“ с ИТ индустрията.

По отношение на българите в чужбина, Меглена Кунева посочи, че министерството е провеждало системна политика за привличането им към българската образователна система и наука. Увеличихме почти тройно приема на студентите от българските общности в чужбина – от 400 на 1000, уточни тя.

Министърът напомни, че по време на мандата са се случили големи промени и в сферата на висшето образование. След подготвените от екипа на министър Танев Стратегия за висшето образование и промени в Закона за висшето образование създадохме допълнителна нормативна база, намалихме приема с 9 хиляди бройки, определихме 32 приоритетни направления и започнахме процеса на обвързване на финансирането с качеството на подготовката. Тези мерки вече дават резултат и все по-малко млади хора записват икономика, администрация и право и все повече педагогика, инженерни науки и ИТ, от които пазарът на труда има нужда.

В науката може да припомним приемането на Актуализираната стратегия за развитие на научните изследвания, в която за първи път е включен ясен план на индикативните инвестиции до 2020 г. С него се потвърждава ангажимента на правителството за повече инвестиции в научни изследвания и иновации до 1.5% от БВП. Картографирахме всички научни инфраструктури, възобновихме работата на Фонд „Научни изследвания“, одобрихме дългогодишна програма за полярни изследвания, с БАН разработихме програма за подпомагане на 200 млади учени, отчете още министърът.

По отношение на Оперативната програма Кунева посочи, че след получаването на акредитация през май, стартираха 15 важни операции на обща стойност близо 689 млн. лв., като най-важни са двете по ос 1 за изграждането на центрове за върхови постижения и центрове за компетентност на обща стойност 350 млн. лева и проекта „Твоят час“ за 140 млн. лв. 

Към момента по ОПНОИР са договорени 316 млн. лв. или 23.04% от общия бюджет на програмата. Създадохме условия, за да се превърне Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в ефективен инструмент за подкрепа на реформите в областта на образованието и науката.За догодина има планирани 9 нови процедури в размер на 273 млн. лв.

Меглена Кунева каза още, че водещ принцип в ръководството на министерството й са били контролът, прозрачността и отчетността. За 2016 г. дадохме 52 пресконференции и изпратихме 653 прессъобщения, посочи тя.

 
Напишете коментар
Коментари: 1
1 Alfcen 19:27, 27 дек 20

Възстановяване на покритието на ваните

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама