Читалищата в община Исперих планират близо 100 културни събития през годината
07:07, 03 яну 17
25
685
Шрифт:
В първия месец на годината Народно читалище „Съзнание 1891” ще насърчи учениците да се включат в конкурса за рисунка и снимка под наслов „Исперих - град с името на хан” за 57 години от обявяването му за град. Читалищата в селата Делчево, Свещари, Лъвино, Подайва, Старо Селище, Йонково и Голям Поровец ще организират седянки по повод Деня на родилната помощ, а в читалището в Исперих ще се състои възстановка на обичая „Бабин ден”. През януари ще бъдат направени и кътове в библиотеките на населените места по случай годишнини от рождението на бележити автори. През месеца ще има също вечери на младото семейство, организирани от НЧ „Съзнание - 1927“ с.Вазово и НЧ „Просвета - 1942г.” с.Райнино.
Част от дейностите по програмата за февруари са организиране на седянка с жените на тема „Най-новата плетка“ и „Най-вкусната гозба”, изложби на плетива и кулинарии в НЧ „Самообразование 1930“ с.Делчево и НЧ „Наука 9 1937г.“ с.Тодорово, подготвяне на кътове-витрини по повод 144 години от обесването на Васил Левски по населени места, отбелязване деня на лозаря и организиране на младежки забави по села. В културния календар на НЧ „Съзнание 1891” в Исперих са още инициативите „Кукери - живото наследство на България”, пресъздаване на обичая и празнично веселие на Сирни заговезни, както и честване Деня на самодееца. Интересно събите през месеца е честване на юбилейния празник на жители от селото, навършили 80 години, организирано от НЧ „Развитие - 1910“ с.Малък Поровец.
Инициативите през март, организирани от читалищата в община Исперих са посветени на Баба Марта, Националния празник – 3 март, Международния ден на жената и Първа пролет. През месеза ще се проведат и отчетните събрания на читалищата във всички населени места.
Акцент в културните календари на читалищатапрез април ще бъдат вечерите на хумора и сатирата, възстановките за Лазаровден и Цветница. Ще бъдат организирани детски утра с прочит на приказки по повод Световния ден на книгата, както и изложби великденски яйца и козунаци и кътове-витрини по повод Великден и Седмицата на детската книга по населени места.
До края на годината читалищата в региона ще бъдат сцена на редица концерти, четения, тържества. Сред културните събития са и традиционните вече Гергьовско хоро-веселие с участието на самодейни колективи, организирано от НЧ „Съзнание 1891“, посрещане на похода „По стъпките на четата на Таньо войвода“, фестивала на хвърчилата в ИАР „Сборяново“ и др.
На територията на община Исперих дейността си развиват 24 читалища. Активно работят НЧ „Нов живот 1940“ с.Конево с една група за автентичен фолклор с над шест отличия от събора в Копривщица, самодейни колективи при НЧ „Наука - 1937г.“ с.Тодорово и НЧ „Пробуда 1927“ с.Китанчево и НЧ „Съзнание 1891“ гр.Исперих със своите самодейни колективи, много от които с награди и отличия от национални и международни фестивали, както и участия в самостоятелни концерти по повод Национални празници. Останалите 20 читалища развиват своята дейност предимно отбелязвайки селищни, религиозни и национални празници.
Финансовата обезпеченост по Програмата за развитие на читалищната дейност в община Исперих за 2017 година е в размер на 29 350 лева.
Добави коментар