Британският парламент трябва да разреши брекзит
13:12, 24 яну 17 / Свят
25
396
Шрифт:
Това постанови Върховният съд на Великобритания, който разгледа като втора инстанция решението на Висшия съд в Лондон. То беше в същия дух и доведе до обжалване от страна на правителството, съобщва bTV.
През юни британците гласуваха на референдум по въпроса. Тогава почти 52% от тях избраха страната им да напусне съюза.
Премиерът Тереза Мей обяви курс към "твърд брекзит",който означава, че Великобритания трябва да напусне и общия пазар на ЕС.
В едночасова реч тя обяви план от 12 точки за напускане на съюза.
Процедурата по излизане вероятно ще продължи около две години, а раздялата между ЕС и Великобритания ще стане факт след дълги преговори по огромен брой въпроси.
Възможността държава членка да напусне съюза е допусната от чл. 50 на Лисабонския доворо, но до момента никога не е била използвана.
Осем от единадесетте съдии гласуваха против становището на кабинета на Терез Мей, че стартирането на процедура за напускане на ЕС с позоваването на Член 50 от Лисабонския договор трябва да може стане и без съгласието на депутатите. Правителството обжалва по-ранно решение на Висшия съд.
Преди дебатите във Великобритания сега трябва да се проведат консултации и с регионалните парламенти на Шотландия, Северна Ирландия и Уелс.
Решението на Върховния съд може да промени плановете на премиера Тереза Мей, която искаше преговорите за излизане да започнат до края на март.
Още от „Свят“

Арабски парфюми: Екзотика и лукс от Ориента
19:00, 13 май 25 /
Открийте нови възможности: Бонуси без депозит в Esports Insider
13:37, 10 май 25 /
Защо инвеститори като Лидия Бозарова насочват вниманието си към Baicului
13:01, 23 апр 25 /
Как да изберете подходяща агенция за дигитален маркетинг за вашия бизнес
06:50, 17 апр 25 /Последни новини

Община Сливен няма никакво намерение да продава терени от парк "Юнак"
11:21, 14 май 25 / Регионални новини
Технологии за активен живот – смартчасовници Huawei и Samsung с до 30% отстъпка в А1
14:28, 12 май 25 / А1
Относно: Кая Калас
07:10, 09 май 25 / Idealisti
Добави коментар