Община Русе ще осигури устойчивост на социален проект в подкрепа на жертви на домашно насилие
15:25, 24 яну 17
25
389
Шрифт:
На срещата присъстваха ръководителят на проекта и директор на дирекция „Обществен ред и сигурност“ Спасимир Димитров, юриста на проекта Асен Марков, както и директорът на дирекция „Здравни и социални дейности“ към общинска администрация Мариела Личева.
„С реализирането на новата услуга, Община Русе отчита постоянство в социалната си политика, като продължава да развива дейност, осигурявайки адекватни мерки и за жертвите на домашно насилие“ – каза г-жа Личева. Тя допълни, че от началото на годината, когато е и разкрита услугата със заповед на кмета на Община Русе Пламен Стоилов са настанени общо 13 жени и деца жертви на домашно насилие, част, от които все още са в кризисния център.
Спасимир Димитров представи извършените дейности по проекта, които включват организация и управление на проекта, информация и публичност, строително-монтажни дейности и доставка на оборудване, предоставяне на услуги за подпомагане на лица жертви на насилие, подобряване състоянието на ромското население и одит. По негови думи стана ясно, че вторият открит кризисен център в Русе разкрива нови 16 места, като възможността за настаняване е до 3 месеца.
Проектът „Кризисен център на територията на община Русе за жертви на домашно насилие и насилие, основано на полов признак и предоставяне на услуги в него“ е в рамките на Мярка 1: "Услуги за подкрепа на жертвите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак" от Програма BG 12 “Домашно насилие и насилие, основано на полов признак“, Норвежки финансов механизъм 2009-2014, със 100 % безвъзмездна финансова помощ. Проектът се изпълнява в партньорство със Сдружение „Русенска католическа организация – Каритас“ и цели намаляване на скритото домашно насилие и насилие, основано на полов признак, чрез увеличаване и подобряване на услугите за подкрепа на жертвите на домашно насилие и насилие, основано на полов признак в различните му проявления (домашно насилие, сексуално насилие, преследване, сексуален тормоз) и създаване на кризисен център на територията на община Русе.
Основната целева група са жени и момичета, в това число и от ромски произход, претърпели домашно насилие и/или насилие, както и жени с увреждания обект на домашно насилие (физическо, сексуално, финансова злоупотреба и др.). Вторичната целева група са семействата, близките и наставниците на жертвите на домашно насилие, както и местните НПО, медиатори работещи с жертви на домашно насилие и насилие основано на полов признак, експерти работещи и предоставящи такива услуги, Районните полицейски управления, Районната прокуратура, Регионалната дирекция социално подпомагане.
Добави коментар