Приеха бюджет 2017 на община Шумен
13:15, 26 яну 17
25
577
Шрифт:
Против гласува цялата група на БСП, които бяха подкрепении от Добрин Чайлев от „Атака”, Васил Христов от „Народен съюз” избра бутона „въздържал се”.
За първи път тази година Общината е предвидила повече местни пари в рамката на бюджета – 34.8 млн. лева, докато тези от държавата са малко над 33 млн. лева.
Приоритетите на местната власт в бюджета за тази година са образование, екология и инфраструктура.
Живка Тонева атакува парите отделени за образование, като подчерта, че само привидно средствата за тази сфера изглеждат повече, защото с 10.3% са завишени единните държавни разходни стандарти. Тонева, анализира, че са намалени парите за текущи ремонти и поиска сумата от 80 хил. лева предвидени за закупуване на четири буса и бяла техника за четири кухни – майки да се пренасочат за нови съоръжения на детските площадки в забавачките и обезопасяване на пясъчниците.
Тонева попита и защо не се прави нищо по въвеждането на електронното записване на малчуганите в детските градини, решение, което е гласувано и трябваше да влезе в действие от 1 янури тази година.
Ресорният зам.-кмет Найден Косев определи въпросите като популистки и необективни. За пореден път той разсея плъзналите слухове, че ще бъдат закрити кухните в детските градини в Шумен, а персоналът съкратен. „Това категорично е невярно. Не плашете хората”, категоричен бе Косев и уточни, че се правят експертни оценки за ползите, които ще има Общината, ако премине на кетърингово хранене от кухни – майки по забавачките. Докладите трябва да са готови до май, но това не означава, че кухненските боксове в градините ще бъдат закрити. Дори се очаква, ко се създадат четири кухни – майки наетият персонал в тях да е по-голям от сега действащите бройки.
Косев отбеляза още, че през 2017 година над 720 хил. лева са капиталовите разходи за образователна инфраструктура. „Това е най-голямата сума от 1989 година. Обикновено по това перо са се отпускали не повече от 360 хил. лева”, каза Косев и контрира критиците на бюджета заделен за спорт, с аргумента, че по това перо са предвидени с 328 хил. лева повече.
Спорът по бюджета за тази година навлезе в тежката си фаза, след като в него се включи Иван Йонков, който обвини управляващите, че са изпуснали срока да се съберат парите от санкциите на фирмите за некачествените ремонти на улиците след ИСПА. Йонков предупреди, че липсват добре подготвени кадри, които да управляват проекта за интегрирания воден цикъл на Шумен и това крие риск проектът да не бъде отчетен навреме.
Припомняме, че Иван Йонков бе зам.-кмет при предходното управление на града и ръководител на управляващото звено на проекта за водния цикъл.
Провокиран от нападките проф. Добрин Добрев – водач на групата съветници от ГЕРБ контрира, че през 2016 година Общината е разплатила 13.957 млн. лева задължения натрупани от предходните управляващи към банки, строителни фирми и др. Проф. Добрев припомни, че част от платените милиони са били санкции по водния цикъл. „От 10 години съм съветник и никога не е имало по-добър бюджет от този. Никоя друга местна власт не е събирала толкова много пари от данъци и такси”, заяви проф. Добрев.
Иван Йонков реагира и обвини опонента си в лъжа. Проф. Добрев се защити като обяви, че по време на управлението си миналата власт е писала фалшивии фактури.
Съветниците от Реформаторския блок акцентираха, че за първи път са заложени повече средства от местни приходи, докато съотношението между тях и държавните средства в предходни години са били 40% местни и 60% държавни пари.
Съветникът от АБВ Пламен Петков определи бюджета като премерено рисков.
Съветниците от ДПС внесоха в дебата парите за ремонти по селата. Към тях се присъедини и Веселин Пенчев от БСП, който подчерта, че са отпуснати пари за по един ремонт на 10 села, а само за Черенча има средства за 10 ремонта.
„Не се интересуваме от политическата ориентация на хората по селата. За нас е важно да се поддържа и обновява инфраструктурата там”, категоричен бе зам.-кметът Боян Тодоров.
Зам.-кметът д-р Светлана Маркова бе попитана за намалените пари за карти за градския транспорт за пенсионери над 65 години и многодетни майки. За 2017 година за услугата са заложени 100 хил. лева, а в предишни години са били 150 хил. лава. Д-р Маркова аргументира намалението с по-малкото граждани, които отговарят на критериите, но уточни, че Общината има готовност да даде още пари, ако това се наложи.
През 2016 година са издадени 3 800 безплатни карти за градския транспорт, от тях едва девет за многодетни майки. За всеки документ Общината плаща по 36 лева.
Словесните престрелки и нападките на политическите опоненти провокираха съветника от ГЕРБ Владислав Григоров да припомни, че предходната власт е заложила много подводни камъни в управлението на настоящата администрация. Като пример посочи проектът „Корените на България”, по който Общината е била санкционирана със 150 хил. лева, а предходходната кметска управа е изпратила в София фалшиви снимки и данни за изпълнението и устойчивостта на проекта.
Финалният щрих към споровете бе на кметът Любомир Христов, който покани съветниците да посетят заедно с него селата в общината, за да се види какво е направено и да се прецини дали тънат в разруха от последните 12 месеца или нещата са занемарини от години. След това съветниците преминаха в режим на гласуване.
Добави коментар