Гладни лисици нападнаха квартал на Добрич
11:41, 03 фев 17
25
560
Шрифт:
Лисица пресече булеварда пред колата ми, разказва един от тях. Друг споделя, че лисици на три пъти са изяли общо 15 кокошки и два петела от личното му стопанство. три транша. Потърпевш обаче не е само той. „Разхождат се и през деня, като обикалят по дворовете”, посочва жител на квартала.
Майка пък разказа, че преди няколко дни рано сутринта – около 6,50 ч., е изпращала детето си за училище, когато видели лисица свободно да се разхожда в района на парка на квартал „Рилци”. „Съжалявам, че не успях да я снимам, но споделяйки видяното с други хора от квартала се оказа, че не съм единствената свидетелка на подобна гледка”, допълва жената.
„Положението с лисиците е съвсем сериозно! Казвам лисици защото не е само една. Имам повече от пет лични засечки на свободно движещи се в квартала животни, не само в парка, а и по улиците, където преди броени дни една прибяга пред колата”, разказва Живко Димитров. Обяснява, че дъщеря му е сменила спирката, на която хваща автобуса за училище, за да избегне следващи срещи с лисици.
От много села в област Добрич има сигнали за лисици, съобщи председателя на Управителния съвет на Сдружение „Ловно-рибарско дружество“ в Добрич Илия Михайлов. Все по-често има сигнали за набези на лисици в дворове на къщи по селата. Заради снега те не могат да открият храна в горите и полетата. Затова хищниците търсят храна в необитаеми къщи и по дворовете, обясни Михайлов. Той разказа за случай отпреди две години, когато на гара Север в Добрич бясна лисица е нападнала дядо с внуче.
Михайлов обясни, че отстрелът на лисицата е разрешен. Това обаче може да става на не по-малко от 200 метра от населеното място.
Във връзка с подадения сигнал пък от Община Добрич съобщиха, че по време на провеждани обходи през есенния сезон от инспектори ООС при Община град Добрич и служители на Общински приют за безстопанствени животни- Община град Добрич в посочения в сигнала район не е констатирано наличие на бърлоги на лисици в населените терени. Районът граничи със земеделска земя и залесени терени, които би могло да са ареал на обитание на лисици, което е предпоставка за наличие на мигриращи лисици в населените места. Други фактори са размножителния период, който е през декември-януари, търсене на храна предвид усложнените климатични условия. Лисицата не е защитено животно и затова отстрелът и е разрешен, но съгласно Закон за лова и опазване на дивеча и Правилник за прилагането му не е позволено сглобяването и зареждането на ловното оръжие на разстояние по-малко от 200 метра от населено място. Забрана съществува и за залагане на капани. Единствен вариант в населено място е обезопасяване на помещенията, в които се отглеждат селскостопански животни, посочват от местната власт.
Добави коментар