Съдът за протеста на Бареков: Няма пречка „България без цензура“ да участва в изборите
12:29, 06 фев 17
25
385
Шрифт:
Според официалното становище на съда тези твърдения за "неверни и очевидно мотивирани от друга цел, различна от прокламираната от авторите им за установяване на законност и справедливост".
Ето и пълния тект на официалното съобщение на съда, от което става ясно, че партията на Бареков не е спазила сроковете за регистрация.:
На първо място обстоятелството, че парламентарните избори са насрочени с Указ на президента , обнародван в ДВ, бр. 9 от 26.01.2017 г. за датата 26.03.2017 г. определя изключително кратък срок за подготовката и регистрацията на политическите партии в Централната избирателна комисия, поради което и в Софийски градски съд е създадена необходимата организация за своевременно издаване на необходимите удостоверения по чл. 133 от Закона за политическите партии и то без да се изчаква установения от Правилника за администрацията на съдилищата 3-дневен срок (чл. 74, ал. 2 ПАС), респективно са положени и усилия от съдебните състави, разглеждащи регистърните производства, да се произнесат по подадените заявления за регистрация и вписване на промени по партидите на политически партии.
Следва да се има предвид, че заявленията за регистрация на политическа партия, респективно за вписване на промени в обстоятелствата относно вече регистрирана такава, се разглеждат в открито съдебно заседание с участието на прокурор, като срокът за разглеждането им е едномесечен от постъпване на заявлението, съответно съдът се произнася с решение в 14-дневен срок от датата на заседанието. Постановеното по делото решение, за разлика от решенията по останалите регистърни производства, подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд в 7-дневен срок от узнаването му, дори и в случаите, в които искането се уважава изцяло (чл. 18, ал. 1 ЗПП). На следващо място е предвиден 7-дневен срок от влизане в сила на решението за регистрация, в който срок Софийски градски съд вписва политическата партия в регистъра на политическите партии, от което вписване същата придобива качеството на юридическо лице.
Неверни са твърденията, че Софийски градски съд е действал по изключение като е насрочил и разгледал искането за регистрация за политическата партия „Движение Да България“ за 17 дни и постановил решението веднага.
Решение в откритото съдебно заседание на 18.01.2017 г., в което е разгледано заявление за промени, е постановено и по ф.д. № 12351/2007 г. на ПП „Воля“.
Примери за разгледани в по-кратък от 17 дневен срок заявления са искането за промени с вх. № 120743/27.09.2016 г. по ф.д. № 902/1997 г. на „Комунистическа партия на България“, насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 04.10.2016 г., в което съдебно заседание е постановено и самото решение.
По същия начин подаденото от ПП „България без цензура“, с председател Николай Бареков, заявление с вх.№ 869/24.01.2017 г. по ф.д. № 146/2014 г., с разпореждане на съдията от 25.01.2017 г. е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 02.02.2017 г., в което съдебно заседание е разгледано и в същото съдебно заседание е постановено и решението на съда, с което се допуска вписване на исканите промени.
Вписване в регистъра въз основа на постановени решения по фирмените дела на политическите партии се извършва едва след влизането им сила, каквото е изричното изискване на закона, поради което и абсолютно нелегитимни и в противоречие със закона са очаквания при издаване на документи за участие в изборите съдът да съобразява невлезли в сила решения, независимо от това за коя политическа партия се касае. По отношение на вече регистрираните политически партии, каквато е и ПП „България без цензура“, няма пречка същите да участват в изборите, съобразно актуалното си правно състояние към датата на издаване на удостоверението за участие в изборите.
Правните субекти следва да съобразяват собственото си поведение с предвидените от законите срокове, някои от които преклузивни, в който смисъл във връзка с изявленията на господин Николай Бареков следва да се има предвид, че промените в обстоятелствата по отношение ПП „България без цензура“, за които е взето решение на 07.01.2017 г., са заявени за вписване едва на 24.01.2017 г. при положение, че необходимостта от разглеждане на заявлението в открито съдебно заседание предполага призоваване на страните поне една седмица преди датата на съдебното заседание с оглед изискванията за редовност на призоваването, респективно необходимият срок за влизане в сила на съдебното решение е 7-дневен.
Добави коментар