Художник чества 60-годишнина с ретроспективна изложба
12:25, 17 фев 17 / Култура
25
352
Шрифт:
Но той не става пърформър или концептуалист. И досега е привързан към живописта, макар че е правил и графика, както и скулптурни творби, в които комбинира различни материи – дърво, камък, метал, разказва изкуствоведът Румен Серафимов.
По думите му Василев има рядко срещано усещане за цвят, за сложни и изтънчени хармонии. Чистата живопис с безкрайните й хроматични възможности, сетивно въздействие и свободна артистична игра пренасят художническото му преживяване в най-висока степен в „зоната на чувствеността”. Той естествено избира експресионистичния тип на живописване, който му дава най-пълна възможност да въплъти в образи и цвят своята непосредственост и интуитивност, мощния емоционален импулс, свободния и широк жест.
Ранните му картини са хладни и аскетични като колорит и носят белезите на едно по-първично артистично отношение. Дълго време той е пристрастен към тежки зелени гами, които озвучава с яркорозовите тела на голи жени. Еротизмът е чест гост на въображението му и досега, но е примесен с някаква добронамерена игра и особена ирония.
„В последните двадесетина години живописта на Васил Василев придоби нова сила. Колористичната му дарба засия в много по-богати хармонии от сиви, сини, синьо-зелени и жълти, които са отново сложни и наситени, но са по-звучни и озарени от светлина. В тази чиста и спонтанна живопис изплуват образите на загадъчни ангели, жени и лица, просветват едва различими очи или пламъци на свещи и всичко сякаш участва в някаква мистериозна игра или ритуал. Със своята много сетивна природност и с някакво свръхинтуитивно чувство Васил Василев успява с необикновена лекота да смеси земното и небесното и да ги превърне накрая в одухотворена и покоряваща живописна материя. Това е неговата чудесна артистична алхимия, от която се появяват все по-изразителни и прекрасни творби“, смята Серафимов.
Днес Васил Василев е сред най-добрите съвременни живописци у нас. Има успешни изложби във Варна, София, Хайделберг, Москва и Холандия, участия в графични биеналета във Варна, Любляна, Битоля, Маастрихт, негови творби са част от различни колекции по света.
Добави коментар