Днес - 18 февруари, прекланяме глави пред един героичен българин, който отдаде живота си в името на Свободата на България. На днешната дата се навършват 144 години от обесването на Васил Левски. В тази връзка потърсихме за разговор известния български историк проф.Андрей Пантев.
Проф. Пантев, обясни че Апостолът на свободата заема място на една особена икона в нашата история. По думите му, Левски заема това място най-вече със своето лично себеотрицание, със своя организаторски гений, но най-вече заема това място с онази безкористност, която не беше проявена от всички онези оцелели дейци на българското национално освободително движение.
Професорът заяви още, че Левски е имал щастието да не оцелее в свободна България, където една значителна част са инкасирали своето участие в българското освобождение. "Имаше опълченци, които умираха в бедност, имаше такива които ставаха министри, губернатори, депутати", обясни той.
На въпрос, ако Васил Левски не е бил предаден на турските заптиета, как са щели да се развият нещата, проф. Пантев отговори:
"Вероятно би бил обругаван в свободна България, или целият чар на неговото освобожденско величие щеше да е наполовина изчезнал. така че понякога да загинеш геройски е един своеобразен исторически късмет. Самият Ботев, който е адекват на нашите представи за величие, беше наричан от българския парламент - "багабонтин".
Известният историк каза още:
"Не бих казал, че сме народ от предатели, а и предателството не е наш национален приоритет. Всяко заклятническо движение има потенциалната възможност да има предадели. Предатели има навсякъде. Очевидно е, че понякога злините, които си причиняваме са повече от добрините и благодарностите. Една значителна част от Ботевите четници са предадени на турците, но не от самите турци". По думите му, Апостолът едва ли би бил политик, а ако беше станал политик, половината от неговото очарование щеше да бъде зачеркнато.
На въпроса дали идеализирането на Васил Левски е полезно за България професорът отговори така:
"Не може да правим един толкова чист човек наша емблема, а ние да сме толкова не чисти. В това отношение, онзи въпрос, който Левски задава - "Народе ????", мисля, че е актуален и днес".
На въпрос, защо отдаваме по-голяма почит на обесването на Левски, а не на неговото раждане, проф.Андрей Пантев заяви:
"Защото гибелта на Левски е много по-величествена, отколкото раждането му. Защото бесилото, на което беше окачен той, беше наречено от Иван Вазов - "О, бесило славно, с кръста само равно". Това е все едно да не празнуваме смъртта на Исус Христос."
"Нов Левски няма да има. Това е един безпомощен вопъл, една страдалческа молба към нещо, което не може да се появи отново", категоричен бе професор Пантев.
Проф. Андрей Пантев: Нов Левски няма да има - това е безпомощен вопъл и страдалческа молба
11:11, 18 фев 17
25
825
Шрифт:
Добави коментар