Как се стигна до това, дете да почине след сбиване в училище?

09:40, 26 фев 17 25 514 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Трагедия с дете на 11 години, което почина заради спукан черен дроб след инцидент в училище, когато при спречкване със съученик било ритнато в корема. Няколко часа по-късно детето се почувствало зле, колабирало и било отведено в „Пирогов”. За съжаление късно. Съдебно-медицинска експертиза ще доказва дали именно травмата от удара е довела до смъртта му. 

"Може би за фаталния край на инцидента са довели много фактори, събрани накуп. Чакахме линейка около 30 минути. Около 10-тата минута се обадих втори път на телефон 112. За съжаление чух изказване, че сигналът е бил подаден като неадекватно дете, което плюе кръв. Лично аз подадох сигнала и съм напълно ясно как съм го подал. Обясних, че детето е в безсъзнание, колабирало е, с глътнат език и с пяна, примесена с кръв”, обясни в „Събуди се” на NOVA Данко Калапиш, директор на 52-ро училище „Цанко Церковски”, където стана инцидента.

„От страна на този ученик досега не е имало подобни агресивни прояви. Като цяло при него говорим за липса на самоконтрол. Вече втора година с детето се водят системни консултации с училищния психолог. Разговаря се и с родителите му. Имаше драстична промяна в поведението му и затова за мен е необяснимо случилото се”, коментира още Данко Калапиш.

На въпрос защо не е имало лекар в учебното заведение, той заяви, че от години наред в училищата няма лекари, въпреки че има наредба на Здравното министерство, според която на 800 ученици трябва да има едно медицинско лице – фелдшер или медицинска сестра. При 425 ученици се полага медицинско лице на четири часа.

„Средствата от делегирания бюджет ни стигат да имаме медицинско лице за 4 часа. Уточнявам, че имаме медицинска сестра”, поясни още директорът.

„Дори и да имаше лекар, не е ясно дали това щеше да помогне кой знае колко. Има стратегии в почти всяко училище да се предотвратяват тези случаи. Ако се фокусираме върху бюджета и да има лекар, ние пак бягаме от реалния проблем”, на мнение е психологът Николай Йорданов.

„Липсват незабавна реакция и последователност при подобни инциденти. Наказанието не е по-ефективно от обратната връзка. Когато е отложено и малко безразборно, децата не разбират защо веднъж много им се карат, а друг път – няма нищо”, коментира психологът.

По думите му е необходимо да има срещи между родителите периодично. Нужно е да има и разговори между учителите и децата за това какви проблеми има между тях.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама