Археолози откриха каменна плоча по време на разкопките в античния град Хераклея Синтика в петричката местност Рупите.
Монументът има уникална научна стойност.
Около четири месеца е продължил процесът по спасяването и опазването на този артефакт за поколенията.
Уникален е и надписът върху каменната плоча, разказващ една криминална история в стихотворна форма, която е била изключителна рядкост тогава по думите на преподавателят в Софийския университет и епиграф Николай Шаранков.
Надписът представя цялата история около смъртта на човека погребан в този гроб.
Голяма част от гробницата обаче е разграбена и не е спасена. Въз основа на стилистичните особености на надписа, специалистите предполагат, че надгробната плоча датира от II век след Христа.
Всички факти досега са в подкрепа на огромното значение, което е имал в античността град Хераклея Синтика край Петрич. Новооткритият артефакт ще бъде изложен на терена на археологическите разкопки в античния град. Това каза директорът на Исторически музей Петрич Сотир Иванов.
Кметът на Петрич Димитър Бръчков подчерта, че намерената плоча говори в посока, че потенциалът на този античен град, като най-големият по долината на средна Струма е огромен и си заслужва да се търсят лостове и механизми за осигуряването на финансиране за разкопки, проучвания и реставрация.
"Само със собствени средства Общината няма да успее. Античният град Хераклея Синтика заслужава да бъде обект от национално значение и ние работим в тази посока", заяви Бръчков.
Добави коментар