На годишна база през 2016 г. е налице съществено раздвижване на БФБ. Положителният полъх е успял да изведе основният индекс SOFIX в началото на 2017 г. до нива, до които не се е докосвал от 8 години. Индексът завърши първото тримесечие на 2017 г. на ниво от 633.99 пункта. Управляваните средства от инвестиционните фондове в страната достигат 2.9 млрд. лв.
Данните са на Христо Христов, публикувани на неговия блог„Икономика и общество“ и са част от третото издание на изследването му „Профил на инвеститорите на БФБ 2017“.
Проведеното трето проучване показва, че зад положителните резултати постигнати от акции на БФБ стои солидна основа, която е позволила положителният тренд да продължи във времето. Инвеститорите имат балансирани очаквания за възвръщаемостта, която могат да постигнат. Това е предпоставка да смятаме, че спекулативните средства, търсещи бързи и големи печалби, са много малка част от пазара.
От тук се налага и изводът, че моментните цени на акциите са в по-голяма степен отразяващи реалното представяне на компаниите, от колкото балонизирани като стойност.
Инвеститорите са успели да се възползват от положителните движения на цените и да увеличат стойността на своите вложения като управляваните от тях портфейли нарастват от между 10 хил. лв. – 50 хил. лв. до 50 хил. лв. – 100 хил. лв. Апетитът за ръст осезаемо започва да нараства като се наблюдава концентрация на средства в по-малък брой акции.
Търсенето на алтернатива на депозитите вече не е водещ фактор за инвеститорите, а на по-предни позиции те посочват, че вложенията им на БФБ са провокирани от търсене на допълнителна дългосрочна доходност и възможност за бързо натрупване на печалби.
Ако обаче периодът на ниски лихви се запази по-продължително във времето, това ще намали средната постигната доходност и ще катализира нов процес на прехвърляне на средства от банковите трезори към БФБ, коментира още Христо Христов.
Добави коментар