Протест на родители от София пред сградата на дирекция „Образование“ на Столична община. Майките се обявиха за ненасилие в яслите идетските градини. Репортер на Topnovini.bg се срещна с протестиращите, за да научи повече за исканията. Те настояват за въвеждане на видео наблюдение, промяна на режима за адаптация, който да позволява на родителите да влизат в яслите и градините и да остават до децата си известен период от време, провеждане на личностни тестове на персонала, както и намаляване на броя на децата в групите.
Кристина Иванова, която е майка на момченце на година и три месеца, на което му предстои да постъпи съвсем скоро в ясла, сподели пред екипа ни, че ще остави там детето си със смесени чувства.
„От една страна трябва да се върна на работа, а от друга, искам аз да си го гледам , защото изпитвам страх от това какво може да му се случи в яслата. На първо място ме тревожи това, че ще трябва да оставя детето си при непознати хора. Според мен, трябва да има период на адаптация, в който той да свикне с отсъствието ми. Другото, което ме безпокои е, че родителят има право да стигне най-много до гардеробчетата. Обуваш му обувките и оттам нататък не знаеш какво става. Не съм чувала някой да е влизал по-навътре и да види каква е атмасферата. Точно затова искам да се даде възможност за такава адаптация и също да бъдат поставени камери.“
Петя Петрова също част от протестиращите майки. Тя ни разказа, че малкото й момиченце тръгнало с огромно желание на ясла, но на втория ден се прибрало с огромна синина на крака.
„Не мисля, че това е станало случайно, но въпреки това го преглътнах и продължих да я пускам в съответната ясла, защото ние с съпруга ми трябва да изкарваме пари, за да я отглеждаме. Обърнахме се, разбира се, към ръководството на детското заведение и попитахме какво се е случило, но никой нищо не знаеше.“
На протеста присъстваха и представители на персонала в детските заведения. Според Ива Петрова, която е медицинска сестра в ясла тормозът над децата няма да спре с поставянето на камери.
„Камерите не решават нищо. Каква гаранция и алтернатива ще даде общината на родителите, които не искат децата им да бъдат заснемани, защото се боят видеото да не попадне в ръцете на хакери. Има деца със заболявания - аутисти и т.н. и се е случвало майката да дойде и да го сподели само с мен. Те не желаят външни хора да имат достъп до такава информация. Видеонаблюдението е регламентирано със Закона за защита на личните данни, така че без писменото съгласие на двамата родители, това няма как да се случи.“
Петрова смята, че проблем може да създаде и възможността на родителите да остават при децата си до момента на адаптация, защото това веднага щяло да предизвика реакция у другите, чийто майки и татковци нямат възможност да остават при тях. Медицинската сестра вижда адекватното и трайно разрешаване на проблема в намаляване броя на децата, за които персоналът трябва да се грижи, както и в достойното заплащане.
„Масово един служител от персонала се грижи за 25-30 деца, а изискването в закона е за 15. Има експертни оценки, които доказват, че периферното зрение на човек може да обхване 15 души, 16-ят е в мъртвата точка. Вие ми кажете как да се справя с 28.“
Представителите на дирекция „Образование“ към Столичната община в лицето на Мария Минчева, отговаряща за детските градини и Моника Чеуз, занимаваща се с яслените групи, приеха представителите на родителските организации, за да обсъдят с тях посочените искания.
Очаква се в сряда да се проведе по-всеобхватна работна среща, на която да присъстват представители и на директори на детски заведения и учители и тогава да се реши с категоричност какви промени ще се въведат.
На този етап общинските представители заявиха пред медиите, че подкрепят въвеждането на камери в яслите и детските градини, предстои обаче да се обсъдят подробностите, за да се постигне консенсус между всички заинтересовани страни.
Добави коментар