Проучават древни оброчища в Северозападна България

16:53, 14 юни 17 25 756 Шрифт:
Автор:

Екипът на Университетския научноизследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури към ЮЗУ "Неофит Рилски" проведе теренни проучвания на мегалитни паметници в Северозападна България. 

В изследванията се включиха проф. д.н.к. Васил Марков, гл. ас. д-р Димитрия Спасова, ас. д-р Антон Генов и докторант Беатрис Владимирова – преподаватели в специалностите „Културология и културен мениджмънт“, „Култура и медии“ и „Култура и културен туризъм“. 

Основните обекти на проучването бяха Боров камък край едноименното село Боровица, в границите на който е църквата „Света Троица“ – поредното свидетелство за култовата приемственост между предхристиянските и наследилите ги християнски свети места, Чачин камък и скален комплекс „Гъбите“ край Белоградчик, скален релеф около изворите край Рабишкото врело, стенописите в пещерата Магура. 

Тези обекти представляват интерес за екипа от изследователи във връзка с паралелите, които биха могли да се направят при анализа на основните принципи, определящи избора на мегалитните образувания за светилища и съпътстващите ги символи и маркери на сакралното пространство в древността.

Скалните светилища в Северозападна България са важна част от картината на мегалитната култура на територията на България. Част от тях са социализирани и през последните години успешно се използват като ресурс за културен туризъм.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама