Руска делегация, водена от княз Александър Трубецкой от сдружението "Памет на императорската гвардия", посети Плевен днес по повод провеждането на научна конференция, посветена на 140-та годишнина от Освобождението на града. На среща с областния управител Мирослав Петров бяха обсъдени възможностите за развитието на историческия и поклонническия туризъм.
„Плевен е съдба за стотици хиляди смели воини и техните близки. Кауза на свободата. Символ на силата", посочи областният управител и подчерта, че на територията на Плевен има много исторически паметници и музеи, които пазят паметта за значимите събития от боевете за Освобождението.
През 2016 г. експозициите на Военноисторическия музей в Плевен са били посетени от 145 675 туристи, които са с 14 063 повече всравнение с посетителите през 2015-та. През 2017 година се очаква техният брой да нарасне с поне още 15 хиляди, съобщиха за "Топновини" от дирекция "Военно-исторически музеи". От там прогнозираха, че се очаква повече от половината да бъдат от Руската федерация, във връзка с честването на 140-та годишнина от Освобождението на града.
С областния управител днес се срещнаха и Пьотр Мултатули, доктор на историческите науки и проф.д-р и.н. Дмитрий Володохин от Московския държавен университет. Те бяха придружени от Румен Петков, Цветан Антов и Януш Донев.
Гостите от Русия споделиха своето вълнение от поредното си посещение в Плевен и региона. Днес те ще посетят Панорама Плевенска епопея, къщата-музей „Главна квартира на руската армия 1877 -1878” в Пордим, Лавров парк в Долни Дъбник и др.храбростта.
Както "Топновини" писа, на 27 юни/вторник/ в Регионалния исторически музей в града ще се проведе научна конференция, посветена за значението на битката за Плевен в Руско-турската освободителна война от 1877-1878 година. Организатори на събитието са кметът Георг Спартански, областният лидер на АБВ Цветан Антов и бизнесметнът Януш Донев.
Главна тема на дискусията ще бъдат трите щурма за Плевен и решаващата роля на Освобождението на града за победоносния изход на войната. Доклади по темата ще изнесат проф. Андрей Пантев, академик Константин Косев, княз Александър Трубецкой, Пьотр Мултатули, Дмитрий Володихин - професор в Московския държавен университет. Приветствие пред гостите ще произнесат бившият президент Георги Първанов /президент на България в периода 2002-2012 г./ и кметът на Плевен Георг Спартански.
В научната среща ще участват също музейни работници, историци, общественици, плевенски депутати и бивши кметове на Плевен.
Добави коментар