Ах, тези „Приятели“. Прочутият американски сериал, който спечели сърцата на милиони по цял сват.
Сега, четвърт век по-късно, е пораснало ново поколение, което за пръв път научава за живота на тези неразделни приятели – Моника, Рос, Чандлър, Джоуи, Рейчъл и Фиби. Днешните младежи обаче се чувстват неловко, докато гледат прочутия сериал.
„Няма нищо по-отвратително за мен от Рос в епизода с мъжката гледачка на деца. Там той е такъв сексист и хомофоб, че ми се иска да вляза в телевизора и да го удуша“, написа в Twitter потребителката сhristina.
Друга бивша почитателка на сериала е написала в Twitter, че е била студентка през 90-те години, когато за пръв път го е гледала. Решавайки отново да го гледа днес, тя по друг начин е възприела шегите на „Приятели“. „Шегите за „дебелата Моника“ и „гея Чандлър“ днес изглеждат неуместни“, написа той.
Неизбежна реакция
Писателят Джеймс Болдок разказа в интервю за BBC, че негативната реакция по отношение на „Приятели“ е била неизбежна.
„На хората от моето поколение им се струва, че събитията от „Приятели“ се случват в наши дни, но това е същата тази носталгична атмосфера от миналото, която предизвика преди 10-15 години сериала „Полиция: Маями“, сподели той.
Писателката Ребека Рийд се е учудила колко много е остарял сериалът. „Хомофобията поразява. Всяка шега на Рос, че неговата съпруга е лесбийка, все едно това е по негова вина и това е толкова смешно, че тя е лесбийка“, каза тя. „Сексизмът там е на пълни обороти... На всичкото отгоре това е най-белият сериал в света“, добави Рийд.
Въпреки това, тя все пак признава, че обича сериала по свой начин. „Опасно е да се гледа през призмата на нашето днешно разбиране нещо, което е създадено отдавна“, отбеляза Рийд.
Други преживяват по този повод далеч по-малко.
„Хората трябва да престанат да виждат хомофобия във всичко, което е било създадено преди десетки години... Най-добре обърнете внимание на това, което се снима в момента. Няма да променим нищо, ако се обидим на „Приятели“, написа в Туитър потребителят Jamie.
В този смисъл сериалът „Приятели“ не е уникален. Някои по-късни сериали като „Уил и Грейс“ в момента също предизвикват противоречиви чувства.
Ситкомът, разказващ за живота на хетеросексуално момиче и нейния приятел гей, излезе на малкия екран през 1996 г. Той беше новаторски за своето време. Тогава рядко по телевизията можеше да видиш персонажи гейове. Но и този сериал, който неотдавна се завърна на телевизионния екран във Великобритания, беше обвинен в създаването на стереотипи.
Налагането на стереотипи
„Въпросът е в това, че съществуват много превърнали се в класика програми, които насаждат и създават стереотипи, които днес са неприемливи в нашето общество... Сега хората са разтревожени и за това си има причини. Но заради това не трябва да цензурираме тези програми. Те в някаква степен са добър исторически архив, който обяснява как е бил устроен светът“, разказа Джеймс Болдок.
„Хомофобията, расизмът и сексизмът не са и никога не са били допустими понятия. Но, ако сериалът е на 20 години, тогава, защо трябва да се учудваме, че тогава нещата са били различни. Ако се чувствате некомфортно, тогава защо го гледате?“, добави той.
С Джеймс Болдок е солидарен и телевизионният критик на вестник „Дейли Стар“ Майк Уърд, който каза, че неговата реакция на критиките по адрес на „Приятели“ е тъга и чувство за безизходица.
„Трябва да се държим като възрастни хора. Трябва да отчитаме контекста на случващото се и общата картина. С оглед на днешните стандарти от сериала можем да изпитваме дискомфорт, но при такъв подход и на целия свят може да се гледа ограничено“, заяви телевизионният критик.
Добави коментар