Вицепремиерът Томислав Дончев се задължава до 31 март да внесе в НС доклад за текущото състояние на електронното управление. Дончев ще трябва да внесе и план за въвеждането на електронните услуги в администрацията, отново в този срок. Планът ще трябва да бъде одобрен от Министерски съвет.
Това реши Народното събрание със 104 гласа "за" и 49 гласа "против", съобщи dir.bg.
Депутатите взеха решението след разисквания по питането от народните представители Димитър Данчев, Георги Свиленски и Кристиан Вигенин към заместник премиера Томислав Дончев относно политика за изграждане на електронно управление.
„Непрекъснато получаваме информация за некомпетентна, мудна и лошо организирана работа на различни административни органи и на различни нива в администрацията. Убедени сме, че значителна част от проблемите, свързани с работата на администрацията, могат да бъдат решени със средствата на електронното управление, но си задаваме и въпроса защо след няколко годишна работа и милиони похарчени лева от правителствата на ГЕРБ, практически няма използваеми резултати в изграждането на е-управление?“, обясни левият депутат Димитър Данчев от парламентарната трибуна.
Той припомни, че за електронно управление в България се говори от 1998 г.
„Оттогава до днес, за изграждане на електронно управление в държавната администрация са „усвоени“ поне няколкостотин милиона лева. Писани са няколко стратегии, отчитани са много успехи, но практическият резултат е значително под очакванията на гражданите и бизнеса“, каза още той.
„Когато зададохме въпроса до всеки един министър колко пари са изхарчени за въвеждане на електронно управление в България, оказа се, те не знаят какво е електронно управление. Искаме да се създаде комисия, за да стане ясно колко пари са изхарчени за е-управление, колко за принтери, колко за тонери, колко за мобилни телефони и повече това да не се случва“, заяви зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Георги Свиленски.
Имаме пътна карта за развитие на електронното управление с ясно финансиране, дати и план, каза вицепремиерът Томислав Дончев пред депутатите. Електронното управление не може да се сведе до купуването на компютри, посочи той. Имаме ясен законов фундамент за електронното управление, свързан с промяната на много закони, добави Дончев. Не бива да живеем с илюзията, че електронното управление е нещо евтино. Естония дава 1% от БВП, а Швеция и Великобритания дори повече пари за него, посочи Дончев.
Дончев се съгласи с изнесени данни от Кристиян Вигенин, че използването от хората на електронната информация от българските ведомства е ниска и дори намалява, докато в ЕС тенденцията е обратната. Той обаче подчерта, че е нужно да се създаде атмосфера на доверие към електронните услуги.
Добави коментар