Европейският парламент обсъжда днес дали да отпадне лятното часово време. За предложението настояват предимно балтийските и скандинавски страни. Очаква се депутатите да гласуват в подкрепа на премахването на смяната между лятно и зимно часово време, която се извършва два пъти годишно. Решението трябва да се гласува в 13:00 ч. българско време.
Независимо от решението на ЕП, всяка страна-членка е свободна да подкрепи или откаже да премахне лятното часово време. За това е необходимо решение на Министерски съвет.
Европейската директива от 2001 г. е осмата поред законодателна норма в ЕС за уеднаквеното лятно часово време. От 2002 г. във всяка държава от Общността лятното часово време започва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от март и завършва в 1 ч. по Гринуич в последната неделя от октомври.
Финландска парламентарна комисия поиска отмяна на директивата с обяснението, че промяната на времето води до заболявания, недоспиване и неефективност на работното място.
В последните години лятното часово време бе отменено от Казахстан, Киргизстан, Ирак, Пакистан, Бангладеш, Грузия, Армения, Русия, Египет и Азербайджан. Беларус и Турция пък се отказаха от зимното часово време.
Учени от Харвард са установили, че в деня след смяна на времето катастрофите по пътищата се увеличават с 18%. Причината е сънливостта и забавените реакции. Друго проучване показва, че при смяна на часовото време пътните инциденти с пешеходци намаляват с 13%, съобщи NOVA.
Икономически погледнато зимното и лятното време са създадени да пестят енергия. Особено във времената, когато уличното осветление е било с газ и с часовников механизъм. Привържениците на лятното време твърдят, че то осигурява повече светлина в работния ден.
Добави коментар