Процентът на самоубийствата в САЩ е скочил с близо 10% в петте месеца след смъртта на актьора Робин Уилямс през 2014 г. Ръст се забелязва конкретно сред мъжете и сред хората, използвали същия метод като Уилямс.
Това показва проучване, публикувано в научния журнал PLOS Оne и цитирано от агенция "Ройтерс". Между август и декември 2014 г. са регистрирани 18 690 самоубийства, което е ръст с 9.85% спрямо прогнозата за този период, съобщава "Дневник".
След като 63-годишният Уилямс сложи край на живота си, аутопсията показа, че той е бил болен от деменция с телца на Леви (LBD), без да знае за това. Агресивната форма на болестта е засегнала центровете на мозъка, които отговарят за страха и тревожността, като се е превърнала в "терорист" в главата на актьора, разказа по-късно съпругата му Сюзан Шнайдер в опит да направи симптомите по-известни и да спести ужаса от неизвестността на други хора.
След трагичния случай, който разтърси света, броят на мъжете на възраст 30-44 години, извършили самоубийство, се е увеличил с 12.9%, а на тези, направили го по същия начин, както Уилямс – с 32%.
Изследването не може да докаже категорично, че между двете неща има връзка, но сочи, че огромното медийно отразяване е напълно възможно да е било необходимият стимул, който да тласне хора от рисковите групи към действие.
Добави коментар