За последните 2 години Агенцията по заетостта е прекратила регистрацията на 16 фирми-посредници за работа в чужбина, съобщиха от агенцията. До крайната мярка се е стигало заради установени от Главната инспекция по труда нарушения и влезли в сила наказателни постановления.
Най-честите нарушения са свързани със събиране на такси от търсещите работа за посредничеството, изпращане на работа в чужбина, без фирмата да е сключила посреднически договор с работодател в съответната страна, или непредоставяне на работника на индивидуален трудов договор за наемане.
До прекратяване на регистрацията на фирмите посредници се е стигало и когато посредник не е предоставял на работниците пълна информация в трудовите договори, включително данни за длъжности, на които ще бъдат наети, срока на наемането, работното време, трудовото възнаграждение, битовите условия и др.; когато посредникът не сключва посреднически договор с търсещия работа или не поддържа електронен регистър за търсещи и устроени на работа.
Миналата седмица фондация "Томсън Ройтерс" съобщи за над 200 мигранти във Великобритания, сред които и българи, третирани като роби във ферма за цветя в Корнуол. Впоследствие българското Министерство на външните работи отрече сред освободените от полицията работници да е имало български граждани.
Агенцията по заетостта напомня, че на сайта ѝ е публикувана подробна информация, включително контакти, на институциите в страните от ЕС и европейското икономическо пространство, които извършват проверка на условията на трудова заетост.
Добави коментар