Няколко десетки граждани на Русия и бивши съветски републики са били убити или ранени през последните дни в Сирия. Това призна руското външно министерство, като уточни, че тези руснаци не са военнослужещи и са в Сирия по своя воля.
Миналата седмица Москва съобщи само за петима загинали руснаци. Според Ройтерс става въпрос за 300 убити или ранени при сблъсъка със сили на водената от САЩ коалиция на 7 февруари. Всички са наемници от руската частна военна компания "Вагнер". Техни роднини твърдят, че те не са признати и са забравени от държавата. За тази тайнствена частна армия разказва репортаж на БНТ.
В уралското селце Кедровое тези дни са мъчителни. Шестима мъже от селото, сред които и синът на Валентина, са заминали да воюват в Сирия чрез частната военна компания "Вагнер". За един от тях се предполага, че е загинал в битката край Деир аз Зур на 7 февруари.
"Майка му дори не знае със сигурност дали е мъртъв, или не, не знае къде ще докарат тялото му. Всички тук постоянно плачем", споделя Валентина.
За частната компания "Вагнер" няма официална информация. Според журналистически разследвания около 2500 души от "Вагнер" са на фронта в Сирия. Руските власти не афишират съществуването й, като според анализатори това е и начин да бъде прикрит мащабът на руската военна намеса.
"Това е структура на близкия до Путин олигарх Евгений Пригожин. Освен това има договор, който е сключен между една от компаниите на Пригожин - "Евро Полис", и сирийското правителство, според който фирмата на Пригожин чрез компанията "Вагнер" трябва да превзема и охранява различни нефто-газови обекти. В замяна получават 20% от приходите от тези обекти", коментира за БНТ Руслан Левиев, анализатор от "Група за разследване на конфликти".
Пригожин, за когото разказва Левиев, е наричан още "готвача на Путин" и сега е обвинен от ФБР за намеса в американските избори.
За пряк ръководител на "Вагнер" е смятан военният разузнавач Дмитрий Уткин, запечатан публично единствено на снимки преди две години на прием в Кремъл.
"Компаниите на Пригожин постоянно побеждават в търгове на Министерството на отбраната на Русия за тилово подсигуряване. Така те печелят пари и след това финансират частната военна компания "Вагнер", обяснява още Левиев.
Първите съобщения за "Вагнер" са от конфликта в Източна Украйна през 2014 г., но темата за наемниците сега влезе и в политиката. Предизборната кампания за президент в Русия е в разгара си и някои кандидати като Жириновски и Явлински критикуваха властите за загиналите в Сирия. Общественият отзвук обаче е слаб.
"Руското общество не изпитва съпричастност към сирийската война. Когато в Украйна бяха активните бойни действия, у нас имаше антивоенни митинги, шествия, протести, а по повод сирийската война няма. Не смятам, че това ще окаже специално влияние на предизборната кампания", коментира анализаторът.
Валентина казва, че синът й - ветеран от Чечения, е заминал за Сирия, защото не успял да си намери работа у дома. "Какво могат да ми кажат сега от военната комендатура!? Те не са заминали чрез руските въоръжени сили. Кой ще ми помогне? Заминаха сами. Някой дойде и ги взе", споделя тя.
80-годишната жена остава да чака вести от сина си - официално несъществуващ боец на близкоизточния фронт.
Добави коментар