Само с един въздържал се Областната комисия за изготвяне на областна здравна карта на Шумен прие предложената здравна карта. При изработването й са използвани демографските данни за 2016 г., данните за лечебните заведения, за амбулаторните прегледи и за дейностите в болничната помощ, отчетени за 2017 г., съобщи БНР.
Здравната помощ се планира съобразно тенденциите за остаряване на населението и намаляване на относителния дял на младите генерации. Анализът показва, че за цялата област са необходими общо 1183 болнични легла, а в момента има 816. Не достигат общо 367 болнични легла.
Недостиг на легла има във всички видове болнична дейност. Броят на необходимите легла надвишава наличните единствено в психиатричната помощ. Там те са 182 при необходими 130. Комисията предлага те да останат 182, като 162 от тях да са в Държавната болница в с. Царев брод, а 20 – в болницата във Велики Преслав.
Недостигът при общопрактикуващите лекари е 21, а при денталните – 47.
На въпроса на д-р Иван Димитров от В. Преслав защо потреблението на болнична помощ от жител на Шуменска област е за 160 лв. при 240 лв. средно за страната, директорът на РЗОК-Шумен д-р Йорданка Пенкова отговори, че много жители на област Шумен се лекуват в други болници.
"Във Варна има специализирани клиники. Голяма част от нашите пациенти се лекуват там. Ходят да раждат в Търговище, а не в Шумен. Това не означава, че са лишени от медицински грижи. Получават пълния обем, но го търсят на друго място. Търсят го в други лечебни заведения, а не в нашите структури", посочи тя.
Шумен е една от малкото области в страната, в които всички лечебни заведения и почти всички лекари от доболничната помощ имат изнесени адреси.
Добави коментар