Бургаското село, което носи патриотичното име Свобода, няма да отбележи по никакъв начин националния празник 3 март - Освобождението на България. Причината - липсата на местен патриотизъм в съгражданите на кмета четвърти мандат Георги Георгиев.
Самото село Свобода не е типичното село, защото му липсват основни елементи в устройството, коментира за БНР Бургас кметът Георги Георгиев. "Село, което няма землище, няма гори, няма земи. Има само една територия, която е тук. На времето е създадено изкуствено, когато са създали захарния завод "Свобода". Покрай него на времето и едни ведомствени блокчета с шест отделни входа. В бурните години селото достига до 3 500 човека. Сега са едва 500. А сега почти всички предприятия са унищожени. Останали са предимно базите. Хората няма и какво да работят", обяснява Георгиев.
И държавата не се грижи за хората, не им помага по никакъв начин, например земеделието, което е завод под небето, получава толкова ниски дотации, че хората нямат интерес да гледат каквото и да е, уточнява още кметът.
"В производството на село няма много печалба, но то храни още две три зад него, хората бяха ангажирани всички. Не като сега. Закриха и захарния завод, защото не било рентабилно цвеклото. Интересно е, ако наистина не се печели от преработката му защо други държави продължават да го правят. Кравефермите се хранеха с него, защото се използваха опашките на цвеклото. Кравите даваха естественото си мляко, а сега ги храним с химия, ядем химия и чакаме здрав и работоспособен народ", коментиар още Георгиев.
Двата пътя до самото селото приличат на лунен пейзаж. От дупка в дупка, а от миналата година има обещано запълване на кратерите с посипване поне на чакъл, но и това не се е случило, поради липса на средства. "Точно в момента правя докладна до кмета на Камено. С подписка от бизнеса и жителите на селото, с искане да я внесем до горе, до отговорните за състоянието на пътищата", съобщи Георгиев.
Малкото останали местни жители, които са от различни етноси, в село Свобода не са отбелязвали националният празник 3 март, сподели още Георги Георгиев. А причината: "Трудно се събират жителите на такива празници, дори и да са национални. Преди беше по-лесно, защото работехме с преподавателите в учебното заведение, но като го закри държавата, остана само детската градина с 20 деца. Много ми се иска да го празнуваме 3 март, четвърти мандат съм, но е много трудно", жалва се кметът.
Някои от жителите на Свобода дори вече не могат и да си спомнят кога за последно е отбелязван националния празник 3 март. В разговор с хората става ясно още, че нямат и трибагреник, никога в техните домове не са имали и коментират, че не виждат причина да имат национален флаг. Такъв има само пред кметството.
Добави коментар