Започна залесяването на горските площи, които бяха опустошени от горските пожари през изминалата 2017 година.
Основните дейности по залесяване се извършват в района на Стара Кресна, където миналата година горските пожари причиниха огромни щети. Изпълнителният директор на Агенцията по горите Григор Гогов заяви, че територията за залесяване там е много голяма, съобщи БНТ.
"Това е най-големият пожар у нас за 2017 г. 17 000 декара са изгорели, не можем за година да го възстановим, затова взехме решение за 5-годишна програма за залесяване на всички пострадали гори", обясни още Гогов.
Горският шеф заяви и че работата на агенцията срещу бракониерството в страната продължава. Агенцията разполагала с 400 инспектори, които следят за бракониерство постоянно.
"Има случаи на съвместна работа между инспекторите и бракониерите, ние се опитваме със всички технически средства да ограничим подобна практика", допълни Гогов.
По думите му незаконната сеч е най-сериозна в Самоков, Ботевград, Ихтиман и цяла Северозападна България. Тази година вече работи фабрика за пикиране на фиданки с мощност 1 млн. броя годишно.
Директорът на Агенцията по горите посочи и други основни проблеми в момента, освен пожарите и щетите от други природния явления - в началото на годината в Смолянско паднаха 100 000 куб. м дървесина в елитни гори, а от корояд в страната са унищожени близо 250 000 дка.
Григор Гогов припомни, че короядът като цяло е проблем в резултат от човешката дейност и засяга изкуствено засадените иглолистни гори от 50-те години. Най-много са засегнати горите в Кърджали, Смолян, Кюстендил. Единственото решение са санитарните сечи, осъществени вече на територия от 67 000 дка.
Горските територии в България в последните години се увеличават и заемат 40% от територията на България. Увеличава се средната възраст на горите.
Добави коментар