България е в топ 3 на държавите с най-много компании в сферата на финансовите технологии в Централна и Източна Европа. Това стана ясно по време на 27-та годишна среща на Европейската банка за възстановяване и развитие, която се провежда в близост до столицата на Йордания Аман, предаде БНР.
Проучването бе представено от една от големите банки с клонове в повечето страни от региона, чийто бизнес все повече се ориентира и към иновациите. Според изследването, пред нашата държава са единствено Русия и Турция. Това реално означава, че България е лидер сред държавите от ЕС в региона.
Компаниите, които се занимават с финансови технологии, са повече от 600 в цяла Централна и Източна Европа. Около половината от тях са фокусирали продуктите си в транзакциите и разплащанията, обясни Матео Фераци, който се занимава с изработването на стратегии за региона на една от най-големите банки.
„Те не са няколко приятели, които са се събрали в един гараж и са решили да основат компания. Говорим за 11 милиона изтегляния на тяхното приложение, което е на първо място в Русия“.
Новите технологии, разработвани от компаниите за финансови технологии, са сред водещите, които правят промените в банковия сектор, допълва Андреа Диаманти, който ръководи корпоративното, инвестиционното и частното банкиране.
Според него, добрият икономически растеж и стабилната банкова система в региона са важни предпоставки за инвестиции в сектора. „Това са правилните обстоятелства, които да гарантират, че банковият сектор е тук, за да подпомогне последващия растеж на компаниите“, допълни Диаманти.
Съществуват и редица рискове, най-вече идващи от САЩ и сигналите за достигане на потенциала на растеж на икономиката им. „Това са рисковете, които предприемачите и банките са способни да управляват. Те създават определени буфери, чрез които да се предпазят от рисковете, произлизащи от забавянето на световната икономика“, допълни Диаманти.
Добави коментар