Ако не построят нови централи, след 2030 година България и останалите страни от Югоизточна Европа ще трябва да внасят ток, а това ще доведе и до скок на цените на електроенергията както за бита, така и за бизнеса. Това са изводите от доклада на базирания в Лондон "Аналитичен институт" по темите на ядрената енергетика. Разработката ще бъде представена и обсъдена на кръгла маса в столицата, предава БНР.
Преминаването към използване на по-чиста енергия, което е подкрепено от международни документи, ще се отрази на енергийните пазари в Югоизточна Европа.
Регионът е особено уязвим, тъй като страните ще трябва да се откажат от въглищните си централи, които произвеждат значителни количества от необходимата им електроенергия. Това, според доклада, заедно с нуждата от значителни инвестиции в нисковъглеродни мощности и растящите цени на емисиите, може да предизвика енергиен дефицит и поскъпване на тока след около десетина години. Този недостиг от своя страна може да забави и затрудни икономическото и социалното развитие и това да се превърне в основен проблем в региона.
Същевременно възобновяемите източници, въпреки развитието на технологиите, все още не могат да предоставят сигурна базова енергия. Позовавайки се на това, авторите на доклада препоръчват да се инвестира в изграждането на нови ядрени мощности в Югоизточна Европа. Теза, която ще бъде дискутирана на днешната кръгла маса.
Добави коментар